CHP’li Kadim Durmaz’dan, Ulaşturma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a Tokat Havalimanı’nı sordu. Durmaz: “Tokat’ı hizmet anlamında İstanbul’la kıyaslıyoruz ama mevcut havalimanımızdan İstanbul’a uçuş yok.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz, Tokat Havalimanı ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

16 Nisan referandumuna kadar Tokat havalimanına günde 2 uçağın indiğini ve havayolu şirketinin zarar etmediğinin bilindiğini ifade eden Durmaz: “2 Havalimanı olan iki ilden biriyiz açıklamasının yerine ‘bir havalimanımız var yeterli olmasa da kullanabiliyoruz, buna rağmen ikinci yeni bir havalimanımızda yapılıyor’ sözlerini duymak isterdik” dedi.

ARTIK SÖZ DUYMAK İSTEMİYORUZ

İlimizin acil yapılması gereken ihtiyaçları var, ödenek verilmediği için yarım kalan projeler var. Çamlıbel tüneli etüdü projesi yapılmış ihale edecek iktidarı bekliyor. Niksar-Akkuş-Ünye yolu, Niksar-Almus yolu, Artova-Sulusaray-Yeşilyurt yolu bunlardan sadece bir kaçı.

Her yıl aynı sözleri duymak istemiyoruz. Daha öncede söyledik, yine tekrarlıyoruz. Söz değil sonuç istiyoruz. Yarım kalan yatırımlarımızın devam etmesini, projesi hazır olan yatırımların programa alınıp ödenek ayrılmasını, verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz.

2019 YILINDA ÖDENEK AYRILACAK MI?

Tokat’a 2018 yılında yeni bir havalimanı yapılmaya başlanmıştır. Gelen ödenekler dâhilinde inşaatı devam etmektedir. İncelediğinde yeni havalimanının bitirilmesi 2020 yılı içerisinde planlandığı görülmektedir. 2018 yılı sonunda %10 luk bölümü ancak tamamlanabilmiştir. Tasarruf genelgesi gereği ödenek durumuna bağlı bu sürenin ileri tarihlere aksayacağı da görülmektedir.

Bu sebepten dolayı yeni havalimanı yapılana kadar mevcut havalimanın kullanılması mutlaka sağlanmalıdır.  Tokat’ta dört farklı organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Buna rağmen ulaşım sorunlarından dolayı yatırımcının tercih ettiği illerden arasında yer almamaktadır.