YUSUF ZENGİN

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), bir T129 ATAK helikopterinin daha Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim edildiğini açıkladı.

SSB’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, bir T129 ATAK helikopterinin TSK’nın yakın hava desteğinin artırılması amacıyla ordunun envanterine girdiği kaydedildi.

SSB açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yakın hava desteği kapasitesini arttırmaya devam ediyoruz. Bir adet daha T129 atak helikopterini ordumuzun envanterine kattık.

EN ETKİN TAARRUZ HELİKOPTERİ

ATAK Projesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı olan Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin üretilerek hizmete alınması amaçlandı. Bu çerçevede AgustaWestland tasarımı A129 gövdesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan T129, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma unvanını elinde tutuyor.

T129 ATAK Helikopteri yakın hava desteği görevleri ve çok amaçlı görevler için iki tip olarak tasarlandı:

Yakın hava desteği görevleri için dizayn edilen T129A, 76 kadar 70 mm güdümsüz roket ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatıldı.

T129 B helikopterine ise çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş ve aynı anda 8 güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 güdümlü CİRİT, 2 STINGER ve 500 top mermisi ile görev yapabiliyor.

SSB tarafından yürütülen Proje çerçevesinde TUSAŞ (TAI) tarafından üretimlerine devam edilmekte olan ATAK Helikopterlerimizin ilki 2014 yılında teslim edilmiş olup, halen üretim ve teslimat faaliyetleri sürüyor.