YUSUF ZENGİN

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, TBMM’den geçen pilot ve kabin memurlarının (hostes) ücretlerinde vergi oranlarının belirlenmesini de içeren yasa tasarıyla ilgili, “Vergide belirlilik adına doğru ama vergide adalet ilkesine aykırı bir uygulamadır!” dedi.

Vergi hukuku ve Türk vergi sistemi alanında çalışmalar yürüten Ozan Bingöl, pilot ve hostes ücretlerinde vergi oranlarının belirlenmesini de içeren ‘Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ozan Bingöl, twitter hesabından yaptığı paylaşımla uçuş ekipleriyle ilgili Meclis’ten geçen yasa tasarısıyla ilgili ayrıntıya dikkat çekti.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl’ün işte o paylaşımı:

Dün gece mecliste kabul edilen yasa ile daha önce gelirlerinin yaklaşık %85’i farklı adlarla vergiden istisna edilen pilot ve kabin ekibinin artık tüm gelirlerinin %70’i vergiden istisna edilmiştir. Vergide belirlik adına doğru ama vergide adalet ilkesine aykırı bir uygulamadır!

Bugün bir mühendisin, öğretmenin, doktorun, hakimin, asgari ücretlinin bile gelirlerinin yaklaşık %35-%40’ı vergilere giderken, bu yasa ile brüt maaşı 30.000 TL olan pilotun 21.000 TL’si 10.000 TL brüt maaşı olan kabin memurunun 7.000 TL’si vergiden istisna olacaktır.

2017 yılı Vergi Harcama Raporuna göre;

- Uçuş tazminatlarına ilişkin istisna yaklaşık 600 milyon TL’dir. Bu durum gelir adaletsizliğini tetiklemektedir. Bazı imtiyazlı gruplar dışındaki maaşlı çalışanlar yine kümesteki kazlar olarak görülmektedirler!

Ayrıca konu ile ilgili Hava-Sen başkanının bir gazeteye verdiği demeçte çok önemli bir cümlesi var, aslında acı bir itiraf; “Yeni neslin aidiyet duygusu bizim kadar kuvvetli değil. Vergi böyle olursa ülkeden giderler.”

TEKLİF NE DİYORDU?

Kamu kurum ve kuruluşları hariç Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış kabin memurlarına ödenen aylık ücretin gerçek safi değerinin yüzde 70’i gelir vergisinden istisna olacak. Cumhurbaşkanı, bu oranı yüzde 100’e kadar artırabilecek ya da sıfıra kadar indirebilecek.