YUSUF ZENGİN

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na geçen hafta teslim edilen Anka-S insansız hava araçlarının (İHA) ilk görevini başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, geçen hafta teslim edilen silahlı İHA’larla ilgili müjdeli haberi paylaştı. Demir, Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı:

Geçen hafta HvKK’ya teslim ettiğimiz Anka-S İHA’larımız ilk silahlı görevlerini başarıyla gerçekleştirdiler.

MOTORU DA YERLİ VE MİLLİ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafında üretilen ve Anka insansız hava aracının silahlı modeli olan Anka-S, kısa süre önce yerli ve milli PD-170 motoru ile ilk uçuşunu gerçekleştirmiş ve yerli motorun seri imalatı için sözleşme imzalanmıştı.
 
30 bin feet irtifaya, 24 saat uçuş süresine ve 200 kg faydalı yük kapasitesine sahip olan Anka-S’in uydu ve Türk Silahlı Kuvvetleri Muhabere Sistemi (TAFICS) üzerinden mesafe bağımsız kontrol yeteneğine sahip olmasının yanı sıra yeni nesil milli yüksek çözünürlüklü (HD) gece ve gündüz kamerası ve telsiz rölesi faydalı yükleri ile görev kabiliyeti üst seviyeye çıkarıldı.