THY Türk Hava Yolları 2019 yılında alımlarına devam ediyor. 1600 kabin memuru alımı başvuruları başladı. En az lise mezunu olmak şartı ile Türk Hava Yolları'nda kabin memuru olarak görev yapabilirsiniz. Alım şartları ve başvuru hakkındaki tüm detayları haber içeriğimizde bulabileceksiniz. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi 2018 Kasım ayı sonunda memur alımları ile ilgili kontenjanlar için 2019 yılını hedef göstermişti. Türk Hava Yolları 2019'da 1600 yeni kabin memuru alımı yapacak. 2019 yılında başlayacak alımların ocak ayında yapılmasına karar verildi.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi 2018 Kasım ayı sonunda memur alımları ile ilgili kontenjanlar için 2019 yılını hedef göstermişti. Türk Hava Yolları 2019'da 1600 yeni kabin memuru alımı yapacak. 2019 yılında başlayacak alımların ocak ayında yapılmasına karar verildi. Kabin memuru adaylarının eğitimi yaklaşık iki ay sürerken adaylar, eğitimlerin sonunda sınava tabi tutuluyor. Bu sınavda başarısız olan Kabin memuru adayları, belli bir çalışmanın ardından yeniden sınava giriyor. Sınavlardan başarıyla geçemeyen kabin memuru adayları ise işe alınmıyor. Uçaklarda yaşana bilecek her türlü olumsuz durum hakkında eğitim alan kabin memuru adaylarına, uçakların suya inme ihtimaline karşıda eğitim veriliyor.

KABİN MEMURU ALIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak 1 Ocak 1989 ile 31 Ocak 2000 tarihleri arasında doğmuş olmak, mavi kart sahibi olmak gerekiyor ayrıca Türk Hava Yolları kabin memuru alımı için mezuniyet ve yabancı dil şartı var. Türk Hava Yolları'nda kabin memuru olabilmek için en az lise mezunu olmak ve diğer şartları yerine getirebiliyor olmak gerekiyor.

İyi derece İngilizce konuşmak adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydının bulunmaması gerekiyor. İkinci yabancı dil olur ise adaylar çok da avantajlı olacak. 160-180 cm. arası, erkeklerden 170-190 cm arası boya sahip olmak.

2 AYLIK KAPSAMLI EĞİTİMDEN GEÇİYORLAR

Kabin memuru adaylarının eğitimi yaklaşık iki ay sürerken adaylar, eğitimlerin sonunda sınava tabi tutuluyor. Bu sınavda başarısız olan Kabin memuru adayları, belli bir çalışmanın ardından yeniden sınava giriyor. Sınavlardan başarıyla geçemeyen kabin memuru adayları ise işe alınmıyor.

KABİN MEMURU ADAYLARINA HAVUZDA EĞİTİM

Uçaklarda yaşana bilecek her türlü olumsuz durum hakkında eğitim alan kabin memuru adaylarına, uçakların suya inme ihtimaline karşıda eğitim veriliyor. Türk Hava Yolları Eğitim Başkanlığı binasında bulunan havuzda, uçağın suya inmesi durumunda, kabin memurlarının panik yaşamadan yolcuları botlara indirme ve hayatta kalma eğitimi veriliyor. Kabin memurlarına ayrıca uçakta yangın, hasta yolculara ilk yardım ve sorunlu yolcular için yapılması gerekenlerle ilgili eğitimler uygulamalı olarak veriliyor.

ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLER MEZUNU AMA KABİN MEMURU OLACAK

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Fakültesini mezunu Damla Erekuman da THY bünyesinde kabin memuru olmak için zorlu süreçten geçen adaylar arasında.

Damla Erekuman, “İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri mezunuyum. Ayaklarım zaten yere basan bir insan değildim, bu yüzden kabin memurluğu. Diğer bir yönü de bütün dünyayı gezme, görme, farklı kültürlerde insanlarla tanışma fırsatı sunduğu için kabin memurluğunu tercih ettim. Yer yüzünden ayaklarınızı kesiyorsunuz, uzaya daha yakın oluyorsunuz ama daha önemli olan şey tabiî ki tek bir olmak. Farklı milletler kavramını kaldırıp bir olma imkanı tanıdığı için kabin memuru olmak istedim. Buradaki eğitimler biraz zorlayıcı güzel. Burada acil durumlarda yolcunun ihtiyacına yönelik konularda eğitim alıyoruz. Gördüğünüz can yeleği de bunun bir parçası. Havuza ve bota girmek bizim eğitimlerimizin bir parçası” dedi.

'7 YAŞINDAN BERİ KABİN MEMURU OLMAK İSTİYORDUM'

Anadolu Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunu olduğunu söyleyen Yasemin Bılcıoğlu ise, “Bu benim 7 yaşından beri hayalimdi. Hayatımı buna göre kurdum diyebilirim. Bu yüzden bugün buradayım. Sürekli araştırdığım bir meslek. Buraya gelmeden önce çok detaylı araştırmama rağmen buraya geldikten sonrada çok daha fazla şey gördüm. Biz profesyonel bir şekilde yolcuları kurtarmak için, eğitimi alıyoruz. Yolcu ile iletişimimi çok merak ediyorum. Şimdiye kadar yolcu koltuğundaydım. Şimdi servis yapan ben olacağım” şeklinde konuştu.

Yeni insanlar tanımak için Kabin memurluğunu seçtiğini söyleyen Star Polat da , “Bilkent Üniversitesi kentsel tasarım ve peyzaj mühendisliğinden mezunum. Bölümden kaynaklı bir merak vardı. İnsanları ve insanların yaşadıkları kültürleri merak ediyorum. Bu iş sayesinde başka kültürlerle tanışmak ve insanlarla birlikte olmayı öğreniyoruz. Kabin memuru olmamın en önemli sebebi yeni yerler görmek ve yeni insanlar tanımak” diye konuştu.

YABANCI HAVAYOLLARINDAN YOĞUN TALEP VAR

Her geçen gün uçak ve uçulan nokta sayısı artan THY’nin simülatörleri ve kabin eğitiminin yer aldığı Florya’daki yerleşkesi olan Uçuş Eğitim Merkezi bölgenin en önemli pilot ve kabin personeline eğitim verilen yeri haline geldi. Birçok ülkeden kabin memurunu da yetiştiren Türk Hava Yolları, en fazla Kazakistan, Kırgızistan, Fas, Lübnanlı kabin memurlarını eğitiyor.

EN KÖTÜ SENARYOLARA GÖRE EĞİTİM ALIYORLAR

Havada en kötü senaryoya göre eğitim alan kabin memuru adayları, uçakta yangın, basınç düşüklüğü ve panik halinde neler yapılacağına dair sürekli eğitim alıyor. Eğitimlerde başarısız olan kabin memurları yeniden eğitime alınıyor. Eğitimlerde başarısız olan kabin memurları görevden alınıyor.

ALIMLAR  BU YIL YAPILACAK

THY'ye 2019'da 41 yeni uçak geleceğini ve bazı uçakların filodan çıkacağını ifade eden Ekşi, filonun genişlemesine bağlı olarak  bin pilot, bin 600 kabin memuru alımı yapılacağını bildirdi. Ekşi, "Özellikle genç arkadaşlarımız, hem bizim hem de iştiraklerimizin web sitelerini takip edip, kendilerine uyan iş ilanlarına müracaatta bulunsun. Havacılık sektörünün çıtasını gençlerle yükseltelim." dedi. THY'nin büyümesini sürdürdüğünü vurgulayan Ekşi, şöyle devam etti: "Bize hizmet veren firmalar da özellikle İstanbul Havalimanı'nın mekansal büyüklüğüne bağlı olarak daha fazla eleman alıyorlar. İstanbul Havalimanı tüm fazlarıyla tamamlandığında 250 bine yakın personel çalışacak. Biz de doğal büyümemize bağlı olarak eleman alıyoruz. İstanbul Havalimanı'nda daha fazla büyürsek ki en büyük hedefimiz bu, daha fazla personele ihtiyacımız olacak."