Türk Hava Yolları (THY), ‘performans düşüklüğü’ gerekçesiyle işten çıkardığı HAVA-Sen kurucuları pilot ve kabin görevlilerine (hostes) tazminat ödeyecek.

THY’nin bir gurup pilot ve hostesi geçen yıl Hava-Sen adlı yeni bir sendika kurmuştu. THY ise ‘performans düşüklüğünü’ gerekçe göstererek 4 bini aşkın çalışanın üye olduğu sendikada görevli 16 pilot ve kabin memurunu işten çıkarmıştı. Ancak bu çalışanlardan 12’si yargı tarafından haklı bulundu.

Bakırköy 11. İş Mahkemesi’nin kararlarından birine göre bir kabin memuru, 1997’den beri çalıştığı THY’den 11 Nisan 2018’de ‘performans yetersizliği’ gerekçesiyle işten atıldığını ifade etti. Performans karnesindeki notu ‘çok iyi’ ve ‘iyi’ şeklinde belirtildiği halde Hava-Sen’e katıldığı için sözleşmesinin feshedildiğini savundu. THY’nin savunmasında ise ‘verim alınamadığı ve hizmetinden istifade edilemediği’ için G.T.’nin iş akdine son verildiği ileri sürüldü.

FESİH NEDENİ GERÇEKÇİ DEĞİL

G.T.’nin işe iadesine ve THY’nin 215 bin TL tazminat ödemesine karar veren mahkemenin kararında ise şu ifadeler yer aldı:

Objektif bir performans ölçümü yapılmadığı gibi personelin yetersiz performansını düzeltmesi için bir imkân tanınmadığı, davacının çalıştığı süre ve aldığı notlar dikkate alındığında fesih nedeninin gerçekçi ve inandırıcı olmadığı, asıl nedenin davacının yeni bir sendikaya üye olması olduğu ve feshin sendikal nedene dayandığı...”