YUSUF ZENGİN

İstanbul Valiliği, Mısır uyruklu Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein’in (28) ülkesine gönderilmesine ilişkin, işlemin incelenmesi ve soruşturulması için komisyon oluşturulduğunu, Atatürk Havalimanı’nda görevli 8 polis memurunun ise görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

İstanbul Valiliği, darbeci Sisi yönetiminin ‘terör örgütü’ listesine aldığı İhvan Hareketi’ne mensup Mühendis gencin, Mısır’a iadesiyle ilgili 8 polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

İstanbul Valiliği’nden ise ilk olarak şu açıklama yapıldı:

Mısır uyruklu Mohamed Abdelhafız Ahmed  HUSSEIN hakkında Atatürk Havalimanı’nda yapılan işlemler aşağıya çıkarılmıştır.

14.02.1991 doğumlu ve Mısır uyruklu Mohamed Abdelhafız Ahmed HUSSEIN adlı  yabancı uyruklu şahıs, Somali’den aldığı Mogadişu-İstanbul-Kahire biletiyle  transit geçiş yapmak üzere 16.01.2019 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelmiştir.

Adı geçenin geçerli Türkiye vizesi bulunmadığı tespit edilmiştir.

Yabancı uyruklu şahıs, 6458 Sayılı Yasanın 7. Maddesi çerçevesinde “Kabul Edilemez Yolcu” (INAD) statüsüyle seyahat bileti ile ülkesine gönderilmiştir.

Adı geçen şahsın havalimanı görevlileri veya polis memurlarına bildirilmiş “Uluslararası Koruma” talebi bulunmadığı gibi, Mısır veya başka ülke tarafından yargılandığı bilgisi de bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 04.02.2019

Valilik’ten bugün ise şu açıklama yapıldı:

Mısır uyruklu Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein adlı yabancı uyruklu şahsın ülkesine gönderilmesi işleminin incelenmesi ve soruşturulması için, Valiliğimizce Vali Yardımcısı başkanlığında bir komisyon görevlendirilmiştir. Yürütülecek inceleme ve soruşturmanın selameti bakımından görevli soruşturmacı teklifi uyarınca; Valilik Makamının onayı ile Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü Pasaport Kontrol Büro Amirliği’nde görevli 8 polis memuru görevlerinden uzaklaştırılmıştır.

HAVALİMANI’NDA KAÇIRILDI

Bu arada İhvan-ı Müslimin, kendi resmî sitesinde Türkiye’den Mısır’a iadesi yapılan Muhammed Abdulhafız Hüseyin hakkında bir habere yer verdi. 28 yaşındaki mühendis Muhammed Abdulhafız’ın Türkiye’den gönderildikten sonra Mısır’da zorla kaçırıldığına yer verilen haberde Şihab İnsan Hakları Merkezi (ŞİHM)’nin açıklamalarına dikkat çekiliyor.

Haberde Mısırlı genç Abdulhafız’ın, 17 Ocak 2019 tarihinde Türkiye’den Mısır’a gönderildiği ve aynı tarihte zor kullanılarak kaçırıldığı vurgulanıyor.

Muhammed Abdulhafız’ın, ‘Savcı Hişam Barakat Davası’ yanı sıra birkaç davadan daha yargılandığının belirtildiği haberde savcı davasından gıyabında idama mahkum edildiği ifade ediliyor.

ŞİHM, darbeci yönetimden olayın aydınlatılmasını isterken; Muhammed Abdulhafız’ın nerede alıkonulduğunun açıklanmasını, ailesinin ziyaretine izin verilmesini ve adil bir mahkemede yeniden yargılanmasını talep etti.

ŞİHM, uluslararası insan hakları kuruluşlarının da olaya müdahil olmasını isteyerek yargılama sürecinin izlenmesi çağrısında bulundu.