PTT’nin katılım bankası kuracağına ilişkin soruya Turhan, Türkiye’nin her köşesinde bulunan PTT’nin mevcut iş yerlerini daha verimli ve etkin kullanma adına Posta Katılım Bankacılığı konusunda fizibilite düzeyinde çalışmalarının sürdüğünü, henüz sonuçlanmadığını ifade etti. Turhan, bu konuda gerekli iznin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme  Kurumundan (BDDK) çıkmadığını söyledi.

Gebze-Halkalı hattı

Turhan, Gebze-Halkalı Banliyo Hattı’nın bu yıl işletmeye alınacağını bildirerek, Ankara Metro Hattı’nı Esenboğa Havalimanı’na kadar uzatacak hattın ihalesine de bu yıl çıkacaklarını kaydetti.

Bu yıl tüm kurumların elektronik hizmetlerini e-Devlet Kapısı’na  aktaracağına işaret eden Turhan, 2020’li yıllarda hizmete girecek 5G için çalışmalarını bu yılda da yoğun olarak sürdüreceklerini dile getirdi.

Turhan, Çanakkale ile Küçük Çamlıca TV ve Radyo Kulelerini 2019’da tamamlayacaklarını belirterek, Ankara TV ve Radyo Kulesine yönelik çalışmalara bu  yıl devam edeceklerini kaydetti. Köprü ve otoyolların özelleştirmesi konusunda ise Bakan Turhan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın piyasayı araştırdığını söyledi.

AKN zammı

Bakan Turhan, internette Adil Kullanım Noktası’na ilişkin (AKN) soruya ise, “AKN uygulamasının kaldırılması neticesinde geniş bant internet  fiyatlarının fahiş biçimde yükseldiği yönündeki iddiaların asılsız olduğu anlaşılmaktadır” diye yanıt verdi.