YUSUF ZENGİN

Almanya’da Köln Mahkemesi, bavulu kaybolan Süleyman Güçlü’nün açtığı davada yolcuyu haklı buldu ve Borajet Havayolları’nın tazminat ödemesine hükmetti.

Almanya’nın Dortmund şehrinde yaşayan Süleyman Güçlü isimli gurbetçi, 18 Mayıs 2016 tarihinde Borajet ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Köln şehrine uçtu. Havalimanında uzun süre beklemesine rağmen Güçlü’nün bagajı çıkmadı. Kayıp bagaj bürosuna gidip işlem yaptıran Güçlü’nün 5 ay beklemesine rağmen bavulu bulunamadı.

Uzun süre havayolunun kendisini oyaladığını belirten Süleyman Güçlü, en sonunda Köln Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme 6 Haziran 2017 tarihinde sonuçlandı ve Borajet Havayolları’nın Montreal Yolcu Sözleşmesi’nin kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle en yüksek limit olan 1.450 Euro tazminat ödemesine karar verdi.

Süleyman Güçlü’nün iddiasına göre Borajet'ten; 'Mahkeme kararını medya ile paylaştığınız için hakkınızda tazminat davası açılacaktır. Bu sebeple tazminatı ödemeyeceğiz' yanıtını aldı. Gelen mesaj karşısında şaşkına dönen mağdur yolcu, şirket tarafından gönderilen bu mesajın tehdit içerikli olduğunu ifade ederek Borajet tarafından hukuka ayrıkı davranıldığını belirtti.

ABD’de yaşayan işadamı Yalçın Ayaslı tarafından kurulan Borajet, SBK Holding’e geçtikten sonra tüm uçuşlarını durdurmuştu.