YUSUF ZENGİN

Dört hava yolu firması daha 157 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının ardından Boeing "737 Max 8" tipi uçaklarının seferlerini durdurdu.

2019 yılında THY filosuna 43 uçağın katılımı planlanmış durumda. Senenin 2 nci ayından başlayan bir teslimat listesinde diğer uçak tipleri bir tarafa B 737 filosuna olacak katılımları görünce "insan " nasıl olacak bu iş" diye soruyor kendi kendine. 2019 senesinin Şubat ayında 3 tane olmak üzere toplamda 11 adet 737-8-MAX tipi uçağını THY Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında teslim alacak. Buna ilaveten 737-9 MAX tipinden ise 2 adedi Şubat, ayında olmak üzere Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında toplam 5 adet uçak THY Filosuna katılacak.  Özetle yalnız 737 ve 787 tip uçaklardan bu yıl için de 23 adet gelecek Türk Hava Yollarına. 737 filosunu uçurmak için kaç pilot gerektiğini siz hesaplayabilirsiniz. Bu konunun nasıl üstesinden gelineceğini herhalde THY' nın tepeleri biliyordur. Sahi nasıl olacak bu İş.

"Boeing ile irtibat halindeyiz"

149 yolcu ve 8 mürettebatın hayatını kaybettiği uçak kazasının ardından filosunda Boeing 737 MAX tipi yolcu uçağı bulunduran Türk Hava Yolları’ndan açıklama geldi. Bilal Ekşi, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Sevgili yolcularımız Boeing 737 MAX operasyonları ile ilgili olarak üreticisi Boeing ile irtibat halindeyiz. Uçuş emniyeti önceliğimizdir. Gelişmeleri sıkı şekilde takip ediyoruz. Tüm operasyonlarımızı uçuş emniyetini en üst seviyede uyarak yürütüyoruz” ifadelerine yer verdi.

6 AYDA 2 KAZA

ABD'li Boeing firmasının ürettiği 737 Max 8 tipi uçakların son 6 ayda iki büyük kazaya karışması, bu uçakların güvenliğine dair tartışmaları gündeme getirdi.

Endonezya'da Lion Hava Yolları'na ait B737 Max 8 tipi yolcu uçağı geçen yıl ekim ayında düşmüştü. Kazada uçakta bulunan 189 kişi hayatını kaybetmişti.

Her ne kadar kazanın sebebi henüz belirlenmemiş olsa da her iki kazada da uçakların kalkışından sonraki 6 ila 12 dakika gibi kısa süre içinde yaşadıkları irtifa sorunlarının ardından düşmesi, söz konusu modellerde üretimden  kaynaklanan bir teknik hata bulunması olasılığını güçlendiriyor.
Etiyopya Hava Yolları, Boeing 737 Max 8 tipi uçaklarının seferlerini durdurmuştu.