YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY) Yönetimi,THY uçak bakım Hangarı olmayan, 2 pisti olan Tüm fazları 2028 yılında tamamlandığında Dünyada sayılı büyük İstanbul Havalimanı’na taşınılmasının ardından filo ve uçtuğu nokta sayısının daha da artacak olması nedeniyle pilot arayışına hız verdi. THY, ikinci pilot aday adayı ilanını Haziran ayında yayınlamayı planladığını duyurdu.

THY, daha önce de pilot yetkinliklerinin ölçüldüğü CRM sürecinde 2019 öncesinde iki kez olumsuz not alan ikinci pilot aday adaylarının sürece yeniden katılacağını açıklamıştı. Pilot adayları, THY kariyer sitesinde yayınlanan ilanlar üzerinden başvuru yaparak seçim sürecine dahil oluyor. Yetiştirilmek üzere ikinci pilot aday adayı programına katılacak olan adaylarda yabancı dil bilgisi, eğitim ve yaş gibi temel gereklilikler aranıyor. Ayrıca, uçuş yeteneğinin yanı sıra; disiplinli, sorumluluk sahibi, dikkatli ve karar verme gibi yetkinlikleri gelişmiş bireyler olması önemseniyor.

2 YIL EĞİTİM VERİLİYOR

Aday adayları tüm şartlarının uygun olması halinde, THY bünyesinde yer alan veya THY’nin iş ortağı konumundaki yurt içi ve yurt dışındaki uçuş eğitim akademilerinde 18-24 ay boyunca teorik ve uygulamalı derslerden oluşan bir programa dâhil oluyor. Yetiştirilmek üzere ikinci pilot aday adayları, aldıkları eğitim süresince, aynı zamanda THY çalışanı oluyor ve diğer çalışanların yararlandığı tüm hakların yanı sıra eğitim aldıkları lokasyona göre konaklama imkânına da sahip oluyor. Eğitimini başarıyla tamamlayan pilot adayları, ikinci pilot olarak THY filosuna dâhil oluyor.