YUSUF ZENGİN

Havayolu şirketleri arasında pilot ve kabin memuru (hostes) transferi 1 Nisan’dan itibaren başlıyor. Şirketler arasındaki uçuş ekibi transfer yasağı 1 Eylül’e kadar sürecek.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından, uçuş ekiplerinin havayolu şirketi değiştirmesinin önüne geçmek için yayımlanan genelce 5’inci kez yürürlüğe giriyor.

“Uçuş ekibi sıkıntısının yaşandığı ülkemiz havacılık sektöründe, bu yoğun aylarda yaşanan sirkülasyonun, ekiplerin başka bir işletme bünyesinde göreve başlayabilmek için almak zorunda oldukları eğitimler sebebiyle belirli bir süre o ekipten istifade edilememesine sebebiyet verdiği, değerlendirilmiş olup, bu durumlar göz önüne alındığında bu aylarda yaşanan ekip sirkülasyonunun dolayısıyla uçuş emniyetini olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir” denilerek hazırlanan ve son beş yıldır uygulanan transfer yasağı 1 Nisan’dan itibaren başlayacak.

YASAĞA UYMAYANA İDARİ PARA CEZASI!
Uçuş ekiplerinin havayolu değiştirmesi için son bir haftası kalırken yaz sezonu boyunca ekiplerin şirket değiştirmesi genelge ile engelleniyor. Yasağa rağmen uçuş ekibi transfer eden şirketlere ise idari para cezası uygulanıyor. Geçmiş yıllarda bazı havayolu şirketlerinin özellikle pilot transferi için idari para cezasını göze alarak transfer yaptığı biliniyor.