YUSUF ZENGİN

Avustralya’da tek başına uçak kullanan bir ögrenci pilot, hava trafik kontrol çağrılarını duymadan Port Augusta Havalimanı'na kadar 40 dakika boyunca baygın halde uçtu. Pilot, kahvaltı yapmadığını söyledi.

Avustralya'da çok ilginç bir olay gerçekleşti. Stajyer bir pilot, uçakta bayıldı ve o halde 40 dakika boyunca uçtu. Ulaşım Güvenliği Bürosu’nun incelediği olayda, stajyer pilotun uçuştan önceki gece yeterince uyumadığını ve sadece enerji içeceği, çikolata ve biraz su tükettiğini ortaya çıkardı.

OTOMATİK PİLOTA ALDI

İsmi açıklanmayan ögrenci pilot, olay gerçekleştiğinde Güney Avustralya'daki kırsal bölge Parafield'den Port Augusta Havalimanı'na tek başına uçuyordu. Yolculuğun yaklaşık 40. dakikasında, 1,5 kilometre yüksekte uçarken ani baş ağrısı yaşayan pilot uçağı otomatik pilot moduna geçirdi. Raporda pilotun kısa süre sonra bayıldığı ve 40 dakika boyunca kendine gelemediği ifadelerine yer verildi.

AYILDI VE GERİ DÖNDÜ

Hava trafik kontrolü, pilota ulaşmak için birçok girişimde bulunsa da başarısız oldu. Uçağın yanından geçen bir başka uçaktaki pilot, baygın pilotun kendine geldiğini bildirmesinin ardından 2 uçak birlikte Parafield’e geri döndü.

Pilotun uçuştan bir gece önce uykusunu iyi alamadığı ve hafif soğuk algınlığını yeni atlattığı belirtilen raporda ayrıca “Pilotun uçuş günü kalkış öncesinde kahvaltı yapmadığı” ifadelerine yer verildi.

ÖĞRENCILER EK EĞİTİM ALACAK

Güvenlik bürosunun bildirdiğine göre, uçuş okulu bundan sonra öğrencilerin iyi dinlendiğinden emin olacak ve stajyer pilotlara yorgunlukla başa çıkmaları konusunda eğitim verecek.