YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), yolcularının seyahatlerini kolaylıkla planlayabildikleri mobil uygulaması ile 2018 yılında 4,1 milyon bilet sattı.

THY yolcuları, 2018 yılında mobil uygulama üzerinden 4,1 milyon biletleme işlemi gerçekleştirdi. Geliştirmeler ve hizmete alınan yeni özelliklerin etkisiyle yolcular için güvenilir bir seyahat asistanına dönüşen mobil uygulama, 2018 yılında 75,2 milyonluk rekor yolcu yolcu taşıyan THY’nin başarılı performansına önemli bir katkıda bulundu.

MOBİL UYGULAMAYA OLAN İLGİ ARTTI

2017’de mobil uygulama marketlerinden 2 milyon 502 bin kez indirilen uygulama, geçen yıl yüzde 20 artışla 3 milyon kez indirildi. Uygulamanın yeni ara yüzü ve sunulan hizmetler, yolcular tarafından büyük beğeni topladı.

TEK YÖN UÇUŞ GÖZDE

Mobil uygulama üzerinden biletleme işlemlerini gerçekleştiren THY yolcularının yüzde 66’sı seyahatlerini tek yönlü olarak planladı. Gidiş ve dönüş seyahat planı yapan yolcuların oranı yüzde 32 olurken çoklu uçuş planlayan yolcuların oranı ise istatistiklere yüzde 2 olarak gerçekleşti.

7 DİLDE HİZMET SUNUYOR

THY Mobil, önceki sürümlerde kullanıcılara yalnızca Türkçe ve İngilizce dillerinde hizmet sunarken yeni geliştirmeler ile Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca ve İtalyanca dilleri de eklendi. THY, mobil uygulamanın yanında misafirlerini web sitesinde 12, çağrı merkezinde ise 14 farklı dilde karşılıyor.

ÖZEL ÖNERİLER DE SUNUYOR

THY mobil uygulaması ile yolcular, hızlı bir şekilde bilet almanın yanı sıra mil işlemlerini gerçekleştirebiliyor, rezervasyonlarını yönetebiliyor ve kayıtlı uçuşlarını görüntüleyebiliyor. Kullanıcısını tanıyan mobil uygulama, THY yolcularının geçmiş seyahat tercihleri ve beğenilerine göre özel öneriler de sunuyor.