YUSUF ZENGİN

Eski Genel Müdür Temel Kotil döneminde 5. yıldızı almaya çok yaklaşan Türk Hava Yolları (THY), Bilal Ekşi döneminde ise 3 yıldızlı havayolu şirketleri kategorisine düştü.

THY, Alman Lufthansa Havayolları'nın Skytrax tarafından yapılan değerlendirme ile Avrupa’nın ilk Beş Yıldızlı Havayolu şirketi unvanı almasıyla rekabette büyük yara aldı. THY, uzun yıllar Avrupa’da bu ilki gerçekleştirmek ve 5. yıldızı alabilmek için eski Genel Müdür Temel Kotil döneminde büyük atılımlar gerçekleştirmişti. Ancak son gelinen noktada THY, Genel Müdür Bilal Ekşi döneminde ise 3 yıldızlı havayolu şirketleri kategorisine inerek büyük prestij kaybı yaşadı.

THY, geçen yıl Skytrax değerlendirmelerinden çıkma kararı almıştı. Bu konuda ise THY'nin istenen kriterleri yerine getiremediği ve bu yüzden 3. yıldıza düşeceğini bildiği için Skytrax'tan ayrıldığı ifade ediliyor.

5 YILDIZLI 10 HAVAYOLU VAR

Skytrax, kabinden havalimanı hizmetine, ikramdan terminal operasyonuna kadar 800 farklı maddelik değerlendirmelere göre 5 yıldızlı şirketleri belirliyor. 5 yıldızlı havayolları arasında ise şu 10 şirket bulunuyor :

ANA All Nippon, Asiana, Cathay Pacific, Etihad, EVA, Garuda Indonesia, Hainan, Lufthansa, Qatar ve Singapur Airlines.

DEĞERLENDİRME NASIL YAPILIYOR?

Skytrax test görevlileri, bir yolcu perspektifi ile seyahat ederler. İlgili havayolu şirketinin hizmet kalitesini, yerde ve havada, yaklaşık 800 kategoride gerçekleştirdikleri kapsamlı değerlendirmelerle derecelendirirler. Bunların arasında uçak içi servis, koltuk konforu, ikram, güvenlik önlemleri, uçak içi eğlence hizmetleri, duty-free teklifleri ve daha pek çok hizmet yer alıyor.