YUSUF ZENGİN

İstanbul Havalimanı'nda çalışan 31 yaşındaki İple Erişim Teknisyeni Mustafa Ateş, 18 metreden zemine düşerek hayatını kaybetti. Kazayı yolcular da gördü.

İGA'nın işlettiği İstanbul Havalimanı'nda yaşanan ölümlü işçi kazalarına bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açılan ve geçen ay 5-6 Nisan'daki Büyük Göç'ün ardından tam kapasite ile faaliyetine devam İstanbul Havalimanı'nda, bazı bölümlerde imalat ve tamiratlar ise devam ediyor.

TAVANDAN ZEMINE DÜŞTÜ

Edinilen bilgiye göre İstanbul Havalimanı'nın Pier 1 bölgesinde çatı arası onarımında çalışan iple erişim teknisyeni 31 yaşındaki işçi Mustafa Ateş, 26 Nisan günü sabaha karşı kolonun yanındaki alçıpanı beton sanarak üzerine bastı. Bastığı yerde çökme meydana geldi ve işçi 18 metreden boşluğa düştü.

HASTANEDE UYUTULDU

Kaldırıldığı Bakırköy Sadi Konuk Araştırma Hastanesi'nden alınan rapora göre işçi Mustafa Ateş'in kaburgalarında kırıklar olduğu, akciğerinde hava kaçağı meydana geldiği ve ezilmeler oluştuğu, kafatasında çatlak bulunduğu ve kanama olduğu için ameliyata alınamadığı, bu gerekçelerle iyileşme sürecinde uyutulduğu öğrenildi.

EMNİYET HALATI BAĞLANMADI

İşçinin o pozisyonda çalışırken normal şartlarda iki bağımsız noktadan emniyet halatı ile bağlanması gerektiği ama bağlanmadığı, terminaldeki yoğunluk bahane edilerek o gece sabaha kadar çalıştırıldığı belirtildi.

İşçi Mustafa Ateş'in beyin ölümünün ise bu sabah gerçekleştiği öğrenildi.

İHMAL VAR

İşçi Mustafa Ateş'in kuzeni Erkan Semizer, sosyal medyadan bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda, Ateş'in eski mesai arkadaşı Baver Bektaş'ın anlatımlarına yer verildi. Baver Bektaş, şunları söyledi:

Havalimanında daha yeni açılmışken böyle bir kazanın duyurulmasını istemedikleri için bize herhangi bir şey söylemiyorlar. O yüzden tedirginiz. Onlara öfkeliyiz ve sinirliyiz. Ateş’in üç tane çelik sapan ile bağlı olması gerekirken iki tane çelik sapan olduğunu öğrendik. Hem ihmal var hem de iş baskısını artırıyorsun. Bu kişinin zaten hata yapması kaçınılmaz. Yani göz göre göre ölüme sürüklediler.