İstanbul Havalimanı'nın açılmasıyla beraber filosu daha da büyüyecek olan Türk Hava Yolları'ndan istihdam atağı geldi. THY, bu yılın Ocak-Mart döneminde 1182 yeni kabin görevlisini daha bünyesine kattı.

Türk Hava Yolları, 335 (yolcu ve kargo) uçaklık filosu ile 259 uluslararası, 50 yurtiçi olmak üzere 309 noktaya uçuyor. Türk Hava Yolları, filosuna katılacak uçaklar ile kapasite artışlarına ve yeni hat açılışlarına gidecek. Bu yıl iç hatlarda 33 milyon, dış hatlarda 47 milyon olmak üzere toplam 80 milyon yolcu taşımayı hedefleyen THY, geniş gövdeli ve tek koridorlu uçak ihtiyacının temini kapsamında filosuna Airbus ve Boeing'den yeni uçaklar katacak.

Son dönemde 8 yeni uçak filoya katılırken, 2023 yılına kadar 219 uçak daha THY filosuna dahil olacak.THY, geniş gövdeli uçak alımı kapsamında Airbus firmasından 25 adet kesin, 5 adet opsiyon olmak üzere toplam 30 adet A350-900 tipi uçak, Boeing firmasından 25 adet kesin, 5 adet opsiyon olmak üzere toplam 30 B787-9 tipi uçakları da 2019- 2023 yılları arasında teslim almayı planlanıyor

Almanya, Münih merkezli jet geliştiricisi Lilium firması 36 elektrik motoruna sahip olan 300 km üzerinde menzili olan bir jet geliştirdi. 5 kişilik oturma kapasitesine sahip olan bu araç kara yollarında yoğunluk yaşayan metropoller için hava taksi hizmeti için kullanılabilecek.

Gelecek yıllar içinde dünya nüfusunun yüzde 60’ından fazlasının metropollerde yaşayacağını hesaba katarsak, kara yoluna alternatif olarak hava yolunun tercih edilmesi pahalı olduğu kadar zamanda da tasarruf ettiren bir yapıda olacak.


Lilium Satış ve Pazarlama sorumlusu Remo Gerber ise bu araçla verilen hizmetin maliyetinin standart taksilerle aynı olacağını söyledi! Örnek olarak New York JFK hava alanından Manhattan’ın merkezine 70-80 dolar aralığında 6 dakikada ulaşabileceksiniz. Bu mesafe hesaplamayı İstanbul Havaalanı ve Maslak arasında yaparsanız da havalanına ya da Maslak’a ulaşmanız 15 dakikadan daha kısa bir zamanda gerçekleşecek.

Elektrik motorlu bu jet 60 dakikada 300 km mesafe katedebiliyor.

Dikey olarak inebilen ancak yatay olarak havalanan uçak deneme uçuşunu bu ay Almanya’da tamamladı. 2017 yılında 2 koltuklu versiyonunun testlerini yapan şirket bugün beş koltuklu versiyonu test ediyor.

Uçağın kanatlarının genişliği 11 metre ve önde küçük bir kanadı daha var. Her iki kanat üzerine de yerleştirilmiş elektrik motorlarına sahip. 36 motorun her biri bağımsız olarak çalışıyor. Bu sayede yaşanabilecek bir sorun karşısında alternatif motorlar devreye giriyor. Küçük olan bu motorlar sayesinde uçağın manevra kabiliyeti de büyük motorlu uçaklara göre daha fazla oluyor.

Gerber’in yaptığı açıklamada ise firmanın birden fazla şehir ile ticari olarak görüşmeler yapıyor olduğu yönünde oldu. “2025 yılına kadar dünya çevresinde birden fazla şehirde olacağız” açıklaması da tam olarak bunu destekliyor.

Financial Times’ın haberine göre Uber gibi şirketler de bu tarz araçlar üretmek istiyor. Ayrıca Boeing ve AirBus gibi firmalar yeni modellerinde hibrit motorlar kullanmak için çalışıyorlar. İçten yanmalı motorlardan elektrikli motorlara geçiş döneminin içinde olduğumuz bu zamanlarda Lilium firmasının atılımı hem rakiplerini hem de şehir içi taşımacılığını temelden etkileyecek bir faktör olarak gözüküyor.