YUSUF ZENGİN

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Nisan ayından bu yana pilot lisansı almayı bekleyen pilot adaylarını bekleterek mağdur ediyor. Ancak pilot adaylarının kapsamlı güvenlik soruşturmasından geçirildiği için lisansların bekletildiği kaydedildi.

Pilotaj eğitimlerini tamamlayarak lisans almaya hak kazanan onlarca pilot adayı, Nisan ayından bu yana bürokratik engeller nedeniyle lisanslarını alamıyor.
Türk sivil havacılığının gelişmesi ile yeni pilot ihtiyacının artmasına rağmen yetişmiş pilotlara da haftalardır lisans verilmiyor.

KAPSAMLI GÜVENLİK SORUŞTURMASI

THY Akademi başta olmak üzere pilot eğitimi veren diğer okullardan eğitim alan veya yurtdışında aldıkları eğitim sonrası Türkiye’de dönüşüm işlemlerini yaptırmak isteyen pilot adayları, Nisan ayından bu yana lisanslarını alamıyor. SHGM’den mezun pilotlara neden lisansların verilmediğine dair bir bilgi verilmezken, bazı kaynaklardan edinilen bilgiye göre pilot adayları uzun süreli bir güvenlik soruşturmasına tabi tutuluyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen güvenlik soruşturma sürecinin haftalarca sürmesi sebebiyle de lisanslar bir türlü sahiplerine verilmiyor.

HERKES RAHATSIZ

Sözkonusu gecikmeden dolayı pilot adayları ve SHGM ile uçuş eğitim kurumlarının da ciddi rahatsızlık yaşadığı kaydediliyor.