Geçtiğimiz nisan ayında Pasifik Okyanusu’nda düşen Japonya’ya ait F-35 kazasında ilk belirlemelere göre 41 yaşındaki pilotun vertigo olması üzerinde duruluyor. Okyanusta 1500 metre derinlikte tespit edilen enkazın ardından pilotun cesedine de ulaşılmıştı.

VERTİGO NEDİR

Havacılık Tıbbı Derneği’ne göre havacılıkta Vertigo, isoryantasyon (Spatial Disorientation-SD) pilotların uçuş yaşamlarında birçok kez karşılaştığı bir durum. Havada uçuş için gerekli görsel referanslar olmadığında meydana gelir ve pilotun iç kulaktaki vestibüler denge sisteminin zafiyeti sonucu ortaya çıkar. Uçuş saatiyle ilgili olmayıp her yaş ve tecrübedeki pilot için var olan ve düzeltici işlemler uygulanmazsa can kaybına yol açacak bir tehdittir.

İRFAN SARP’IN VERTİGO YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

AÇIKLAMA YAPILDI

Japon Hava Kuvvetleri’nin açıklamasına göre, üç F-35 ülkenin kuzey batısında görev uçuşu için havalandı. Uçuşun 28’inci dakikasında deniz üzerinde pilotla temas kesildi. Açıklamada, pilotun vertigo olduğunun tahmin edildiği belirtildi. Pilotun F-35’te 60 saat tecrübesi olduğu bilgisi paylaşıldı.