YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları'nın (THY) ilk Boeing B787-9 Dreamliner'ında gerçekleştirilen tanıtım çekimleri, uçağa zarar verdi. Film çekimi sırasında kullanılan güçlü spot ışıklarının cam kenarlarındaki malzemede erimeye neden olduğu belirlendi.

THY'nin, 26 Haziran'da Boeing'in ABD'de Seattle'daki fabrikasından teslim alındıktan sonra İstanbul Havalimanı'na iniş yapan Boeing B787-9 uçağı nazara geldi.

Büyük bir sevinçle karşılanan uçakta tanıtım filmi çekimi yapılmıştı. İşte o çekimler sırasında uzun süreli spot ışıklarına maruz kalan uçağın cam kenarlarındaki plastik malzemesi deforme oldu.

BUSINESS BÖLÜMÜNDE YAŞANDI

Dreamliner uçağında yaşanan olayla ilgili bir başka ayrıntıya ise HavArenaMedya ulaştı. HavaArenaMedya'dan şu açıklama yapıldı:

Konuyla ilgili yaptığımız görüşmelerde, kabindeki tanıtım çekimlerindeki uzun süreli spot ışıkları sonucu meydana gelen erime olayının TC-LLA tescilli 'Maçka' isimli uçağın Business kısmında yaşandığı belirtildi.

i

ABD'DEN EKİP GELEBİLİR

Yaklaşık 4 saat sürdüğü öğrenilen çekimler sonrası yaşanan aksaklık malzeme ve eğitimli personel olmadığı için giderilemedi. THY yetkililerinin 8 Haziran'da Trabzon'a yapılacak ilk uçuş öncesinde uçağı hazır hale getirmek için çaba gösterdiği ve büyük olasılıkla ABD'den teknik ekip ve malzeme getirileceği öğrenildi.

MAÇKA ADI VERİLDİ

THY Yönetimi uçağa, Trabzon'da teröristler tarafından şehit edilen Eren Bülbül'ün memleketi Maçka ismini vermişti. Dreamliner'in ilk seferinde 150 kişilik bir grupla Trabzon'a uçuş yapılacak ve Eren Bülbül'ün mezarı ziyaret edilecek.