YUSUF ZENGİN

Dalaman'da dün başlayan yangına, kaybedilen yangın ihalesi nedeniyle müdahale edemeyen Türk Hava Kurumu'ndan (THK) ilginç bir açıklama geldi. Yangın kontrol altına alındıktan sonra uçakların uçuşa hazır hale getirilebildiği açıklandı.

Orman Bakanlığı tarafından yapılan yangın söndürme ihalesinde yüksek fiyat verdiği için ihaleyi alamayan THK’nın uçakları, Ankara’da zincirli vaziyette dururken Dalaman’da dün 350 hektar orman kül oldu.

AçıklamadaTHK'dan yapılan açıklamada dikkat çeken nokta ise dün başlayan yangın için bugün hazır olduğunun belirtilmesi oldu.

İşte THK'nın açıklaması;

Türk Hava Kurumu, Dalaman’daki orman yangınını büyük bir üzüntüyle takip etmiştir.

THK Genel Başkanı Sayın. A. Bertan Nogaylaroğlu’nun talimatıya Ankara Türkkuşu tesislerimiz ve İzmir’in Menderes ilçesinde konuşlu 2 adet CL-215 uçağı yangına müdahale etmek üzere sabah erken saatlerde hazır hale getirilmiş, motorlar çalıştırılmıştır. Yetkililere hazır olduğumuz bildirilmiştir. Yangının kontrol altında olduğu bilgisiyle normal duruma dönülmüştür.

THK, sadece Türkiye değil yurt dışında da orman yangınlarına karşı mücadele etmiş, 2 binin üzerinde yangına başarıyla müdahale gerçekleştirmiştir.

36 bin saatlik uçuş tecrübesi olan THK Ateş Kuşları her zaman milletimizin bize yüklediği sorumluluk gereği hiç bir karşılık gözetmeksizin, milli bir şuurla vazifeye hazırdır ve hazır olacaktır.

Türk Hava Kurumu, talimat verilmesi halinde 24 saat boyunca Türkiye sınırları içinde ve dışında gerekli müdahaleleri yapacak imkân ve kabiliyete sahiptir.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

THK GENEL BAŞKANLIĞI