Türkiye’nin en büyük özel havayolu şirketi olan Pegasus, uçuş eğitimini tamamlamış, henüz tip eğitimi almamış adalar için yeni bir alım başlattı. 35 yaşını aşmamış, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden onaylı ve geçerli ATPL lisansı olan pilotlar, bu programa başvurabilecek.

Türkiye’de gerekli eğitimleri alıp II. Kaptan koltuğuna oturan pilotların maaşları 30 Bin TL’den başlıyor. Yaklaşık 2-3 yıl süre sonra yeterli uçuş sürelerini tamamlayıp I. Kaptan koltuğuna oturan pilotlar, 60 bin TL’ye kadar maaş alıyor.

KABİN MEMURLARINA DOLGUN ÜCRET

Kabin memurları, pilotların ardından havacılık sektöründe en dolgun ücret alan uçuş ekipleri arasında yer alıyor. Ortalama 10-15 Bin TL ile işe başlayan kabin memurları, 2-3 yıl için maaşlarını ikiye katlıyor. Kabin Amiri olduklarında da yaklaşık 20-30 Bin TL maaş alıyor.

Pegasus Havayolları da artan ihtiyacı karşılamak adına kendi pilotunu yetiştirmeye hız verdi.

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane’den 2019 yılı içinde aralarında pilot ve kabin görevlilerinin de olduğu 1000 kişilik istihdam müjdesi geldi.

“EĞİTİM ÜCRETLERİNİ BİZ KARŞILIYORUZ”

Sadece Türkiye’de değil dünyada ciddi bir pilot açığı olduğunu dile getiren Nane, “Yeni uçaklar geldikçe, insanlar uçmayı arttırdıkça pilota olan talep artacak. Sektörün iki büyük oyuncusundan biri olarak bunu sosyal sorumluluk gereği, sektöre personel yetiştirmek adına her sene belli bir sayıda ama sıfırdan başlayarak, ama ara kademelerde pilot lisansı olan arkadaşlarımızı istihdam edip, onlara eğitim veriyoruz. Bunu ikiye ayırıyoruz. İlanlarda yer alan sıfırdan yetiştirilmek üzere pilot istihdamı. Bu, gençlerimiz için çok iyi bir fırsat. Burada iki yıllık bir eğitimden söz ediyoruz. Bu iki yıllık eğitimin yaklaşık 18 ayı teorik, 6 ayı pratik yani uçuşta geçiyor. Bunun sonucunda first officer (ikinci pilot) olarak arkadaşlarımızı istihdam edeceğiz. Pilotluk eğitimi uzun ve meşakkatli bir süreç. Yüksek ödemesi olan bir süreç. Biz buna da bir kolaylık getirdik. Kurs ödemelerini şirket olarak karşılıyoruz. Daha sonra arkadaşlarla çalışmaya başladığımızda yaptığımız anlaşma doğrultusunda maaşlarından belli oranda keserek zaman içinde ödemelerini sağlıyoruz” dedi.

PİLOT OLMAK İSTEYENLERE ÇAĞRI

Pilotların 30 bin Türk Lirası maaş ile işe başladığını, 5 yıl sonra kaptan pilot olunduğunda bu rakamın daha da arttığını ifade eden Mehmet Nane şunları söyledi:

“Gezmeyi seven, yabancı dil bilen, meraklı, öğrenmeye açık, yüksek getiri bekleyen gençlerimiz için çok ideal bir meslek. Tabii ki sorumluluğu da bir o kadar ağır. Çünkü her seferde ortalama 195 canın sorumluluğunu alıyorsunuz. O yüzden pilotluk çok önemli, özverili ve ciddi bir meslektir. Yeni mezun kardeşlerimizden getirisi çok yüksek olan böyle bir kariyeri düşünen varsa kesinlikle değerlendirmelerini öneririm.”

PİLOTLUK VE KABİN MEMURLUĞU BAŞVURUSU İÇİN   TIKLAYIN