Önceki gün TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda milletvekillerine brifing veren İçişleri Bakanlığı yetkililerinin, dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin “Uçak’ta dolar yoktu, 19 ton sigara vardı. Mahmut Tanal’a şaka yapmışlar” şeklindeki açıklamasını yalanlamasıyla yeni bir boyut kazandı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın Aralık 2014’teki “İran’dan Türkiye’ye gelen Libya menşeli bir uçağın yüklü miktarda dolar taşıdığı” yönündeki ihbarı, 5 yıl sonra, önceki gün TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda milletvekillerine brifing veren İçişleri Bakanlığı yetkililerinin, dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin “Uçak’ta dolar yoktu, 19 ton sigara vardı. Mahmut Tanal’a şaka yapmışlar” şeklindeki açıklamasını yalanlamasıyla yeni bir boyut kazandı.

CHP’li Tanal’ın “İran’dan Türkiye’ye hiç uçakla sigara kaçakçılığı yapıldı mı? Yapıldıysa bu uçak Sabiha Gökçen Havaalanına mı indi?” sorusuna cevap veren Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren, “Şu anda hafıza ve bilgilerde, şu ana kadar yapılmış olan tetkiklerde bununla ilgili bir bilgiye rastlanılmadı. İlgili daire başkanlığımızdan almış olduğum bilgiyi size arz ettim” dedi.

TANAL’IN İHBARI GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞMÜŞTÜ

Yıl 2014. CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, 12 Aralık’ta İran’ın Ahwas kentinden kalkacak olan Libya menşeli Buraq Air firmasına ait bir uçağın, kivi beyan edip dolar cinsinden yüklü miktarda parayı Türkiye’ye kaçak olarak getireceği ihbarında bulundu. Tanal, uçağın bağlı olduğu firma isminden, kuyruk numarasından, ineceği havalimanına varıncaya kadar edindiği tüm bilgileri ALO 130, 136, 155 ihbar hatlarına, ilgili birimlere, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bildirdi. Tanal’ın ihbarını basınla paylaşmasıyla olay kamuoyunun gündemine taşındı. Dolar yüklü esrarengiz uçak günlerce tartışıldı.

CANİKLİ: UÇAKTA SİGARA ÇIKTI, TANAL’A ŞAKA YAPMIŞLAR

CHP’li Tanal’ın yaptığı ihbarı araştırdıklarını belirterek basının karşısına geçen dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, “Uçakta 19 ton sigara bulunduğunu” savunmuş, “Tanal’a şaka yapmışlar” demişti.