YUSUF ZENGİN

İnsansız Hava Aracı (İHA) sahipleri, 25 Temmuz'dan itibaren İHA Kayıt Sistemi'ndeki uçuş izin süreçleri ve işleyişini elektronik ortamdan takip edebilecek.

İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı'nın (SHT-İHA) revize edilmesi ile İHA Kayıt Sistemi uçuş izin süreçleri ve işleyişi, talimata uyumlu bir şekilde devreye giriyor.

Bu çerçevede, izne tabi bölgelerde, 400 feet (120 metre) altında yapılan uçuş izin başvurular direkt olarak o ilçenin İHA Kayıt Sistemi’nde kayıtlı yetkilisince görülerek, ilgili personelin uygunluk verme durumuna göre uçuş izin başvurusunun sistemden onaylanıp onaylanmadığı takip edilebilecek.

Ayrıca mülki idare yetkilileri tarafından ülke genelinde belirlenen yaklaşık 1000 yeşil alan (400 feet altında yapılan uçuş izin başvurularının, diğer ilgili kurumlar ile koordine gerektirmeden sistem tarafından otomatik onaylanacağı alanlar) prosedürlerin tamamlanmasına müteakip uçuş izin başvuru haritasında görülebilecek.

Yeni uygulama ile ayrıca ticari amaçla planlanıp, sportif/amatör amaçla yapılacak uçuş izin başvuruları yeşil alanlara yönlendirilecek ve yeşil alan dışında yapılan uçuş izin başvuruları ticari olarak değerlendirilecek.

Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici, İHA Kayıt sistemi ile ilgili olarak bir yıldır devam eden çalışmalar neticesinde ülke genelinde tüm Mülki İdarelerin vereceği uçuş izinleriyle ilgili modülün eklenmesi ile çalışmaların tamamlandığını ve başvuruların doğrudan ilgilisine ulaşarak sistemin daha hızlı işlemesine yönelik uygulamanın Temmuz ayı içinde hizmete gireceğini açıkladı.

ZAMAN VE MALİYET KAYBI OLMAYACAK

İHA uçuş izni başvurusunda bulunanların, başvuruların sonuçlarını, başvurunun hangi kurum ve kuruluşlar tarafından değerlendirildiğini anlık olarak görüntüleyebileceğini belirten Genel Müdür Vekili Kesici, Mülki İdare Amirliklerince uygunluk vermeme durumunda uçuş izin başvurusunun cevabının başvuran sahibine sistem üzerinden otomatik olarak en kısa süre içerisinde iletileceğini ve böylelikle zaman ve maliyet kaybının engellenmesini hedeflediklerini ifade etti.