Ucuza uçmanın birinci ve değişmez kuralı, en az üç ay öncesinden bileti almak. Birçok havayolu şirketi 'Gelir Yönetimi' adı verilen bir uygulamayla bilet satıyor. Yani uçulacak mesafenin maliyeti çıkarılıyor, uçaktaki doluluk oranına bakılıyor ve bunlara göre fiyat veriliyor. Uçak doldukça ve zaman azaldıkça, bilet fiyatları yükseliyor. Bilet fiyatları, her şirkete göre değişse de, uçacağınız mesafe ve zamana göre 30-50 ytl'den başlıyor.

Havayolları şirketleri, boş koltukları doldurmak için, sürpriz bir şekilde promosyonlar düzenliyor. Şirketlerin internet sitelerinden promosyonları takip edin. Promosyonlarda 50 YTL'nin altına bilet bulabiliyorsunuz.

Kış mevsiminde ve Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, 23 Nisan Çocuk Bayramı gibi özel günlerde havayolu şirketleri promosyonlar düzenliyor, takip edin. Son Sevgililer Günü'nde Türk Hava Yolları, bir bilet alana ikinci bileti 1 ytl'ye sattı.

Yaz sezonunda seyahat edecekseniz, az tercih edilen gün ve saatlerde uçun. Cuma ve hafta sonu uçaklar dolu oluyor ve fiyatlar artıyor. Hafta içinde, sabah ve gece yarısı uçuşlar daha ucuz.

Yurtdışı seyahatine çıkmak istiyorsanız, yoğun yaz sezonu dışında kalan Kasım-Mart arasında tercih edin.

Yılbaşında uçacaksanız, bileti aylar öncesinden alın. Son dakika, "Haydi ben Paris'e gideyim" derseniz, en pahalı fiyattan uçarsınız.

Çok sık uçuyorsanız, havayolu şirketlerinden mil puan kazandıran kredi kartlarından edinin. Uçtukça mil biriktirin, seyahatlerinizden birini bedavaya getirin.

Bayram tatili öncesinde uçacaksanız, mutlaka dört-beş havayolu şirketini karşılaştırarak bilet satın alın. Yolcu kapmak için en yoğun promosyonlar bu dönemde yapılıyor.

Yaz sezonunda biletinizi gidiş-dönüş alın. Garanti yolcu olduğunuz için daha ucuza bilet alabiliyorsunuz. Ama dikkat edin, dönüş tarihini değiştirirseniz, para ödemek zorunda kalırsınız.

Uçağa İstanbul'dan binecekseniz, Atatürk Havalimanı değil de Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan kalkan ve inen seferleri tercih ederseniz, daha ucuza uçarsınız.

Avrupa 19 Euro

Avrupa'ya seyahat edecekseniz, Germanvvings ve Easy Jet şirketlerinin internet sitelerini takip edin. Örneğin Germanvvings sitesine üye olursanız, haftalık "bilet borsası açıldı" haberini alır almaz siteye girin. Burada önemli olan erken rezervasyon yaptırmak ve uçaktaki ucuz koltukları önce tıklamak. Şirket, uçaktaki koltuk kapasitesinin yüzde 10 ile 15'ini, 19 ve 29 euro'dan satışa sunuyor. Bu tek yön fiyatı. dönüş için ayrıca bilet almanız gerekiyor. Uçak doldukça fiyatlar artıyor. Biletlerin ucuz olmasının nedeni, uçaklarda ikramın bulunmaması. çok acıkırsanız, uçakta yiyecek içecek satın alabiliyorsunuz. Easy Jet şirketiyle de sitenin rezervasyon bölümüne girip ne kadar erken bilet ayırtırsanız, o kadar ucuza uçuyorsunuz.