YUSUF ZENGİN

İstanbul Havalimanı'nın yolcu sayısında düşüş olmaması için Atatürk Havalimanı kapatılırken Sabiha Gökçen Havalimanı'nın da ikinci pisti ve metro projeleri sekteye uğratılıyor.

Atatürk Havalimanı'nın geçen Nisan'da kapanmasıyla yolcuların daha çok tercih eder hale geldiği İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, devamlı ertelenen pist ve metro projeleri nedeniyle büyük haksızlığa uğruyor.

PİST 2020'YE SARKTI!

2014 yılı Ağustos ayında ihalesi yapılan Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pisti 5 yılda bitirilemedi. Pistin bitiş tarihi ise yeni bir erteleme olmazsa 2020 yılının ilk çeyreğine sarktı. Atatürk Havalimanı’nın yolcu uçaklarına kapatılmasından sonra değeri bir kat daha artan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki büyümenin âdeta engellenmesi için ikinci pist bir türlü bitirilemiyor.

YILAN HİKÂYESİNE DÖNDÜ!

2008 yılında niyet olarak ortaya çıkan ancak 2014 yılında ihalesi gerçekleştirilen ikinci pistin açılışı adeta yılan hikayesine döndü. DHMİ tarafından ihalesi yapılan ikinci pist ve mütemmimleri, deplaseler, yollar ve tüneller; yıllardır ağır aksak ilerleme kaydediyor.

PİST ZOR BİTER GİBİ!

20 Mayıs 2015’te ihaleyi yapan DHMİ ve YSE Yapı arasında imzalanan sözleşme sonrası başlayan inşaat çalışmaları henüz tamamlanamadı. Pistin havadan görüntülenen son hali ise pist için daha çok zamana ihtiyaç olduğunu gözler önüne serdi.

İhaleyi alan firmanın taahhüdü gereği 42 ayda yani 2017 yılı Haziran ayında teslim etmesi gereken pist için yeni teslim tarihi 2020 yılının ilk çeyreği olarak güncellendi.

Bilindiği gibi ikinci pist açıldıktan sonra mevcut pist bakıma alınacak ve en az altı ay süre ile yine tek pist olarak çalışıldıktan sonra iki pistli operasyonlara başlanabilecek.

METRO DA 2020’DE

Bu arada Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yılan hikayesine dönen bir başka projesi de metro bağlantısı. O konuda da takvim sürekli ertelenirken, metro için yeni tarih de 2020 yılı başı olarak revize edildi.