ABD’nin San Francisco kentindeki havalimanında plastik şişe yasağı getirildi. Temmuz ayında plastik pipet kullanımını yasaklayan San Francisco Uluslararası Havalimanı yönetimi şimdi de plastik şişede su satılmasını yasakladı.
20 Ağustos’ta başlayacak uygulama kapsamında, havalimanındaki restoran, bar ve büfelerde sadece cam şişede, dönüştürülmüş alüminyum kutu veya diğer ‘sertifikalı’ dönüşüm malzemelerinden elde edilen ambalajlarda su satılabilecek.
Havalimanının 2016’da yürürlüğü konan beş yıllık stratejik planı kapsamındaki uygulamayla plastik atığın yok denecek kadar az seviyeye indirilmesi hedefleniyor.
Her yolcunun havalimanında en az yarım kiloluk çöp bıraktığından yola çıkan yöneticiler, bunu asgari seviyeye indirmek için tek kullanımlık kahve fincanı, peçete gibi ürünlere de sınırlama getirdi. Yasak sonrasında herkesin rahatça su içebilmesi için 100 noktaya sebil kondu.

Pet Şişeden Su İçmek Sağlıklı Mıdır?
1. Pet şişeler
Pet şişeler yani plastik şişeler, polietilen tereftalat (PET) içerir. Peki bu tam olarak nedir? Bu madde bir polimerdir ve bazı çalışmalara göre suyu zehirlemektedir. Dolayısıyla, plastik şişelere doldurulan sular bu bileşenden etkilenebilir. Suya geçebilecek PET’ler şunlardır:
• Ftalat. Bu bileşen plastiği esnek hale getirir. Yüksek oranda tüketildiğinde insanlar sağlığın zararlıdır, endokrin problemlerine yol açabilir. Ayrıca bu bileşen tüm plastik şişelerde bulunur.
• Antimon. Bu PET’in en temel katalizörüdür. Sağlığa zararlı mıdır? Elbette zararlıdır! Kanser ve solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Sağlık uzmanları bir plastik şişede bu maddenin ne kadar bulunabileceğine dair sınırlandırmalar getirmişlerdir ancak bu limit olması gereken sınırın altındadır. Yine de içiniz rahat olabilir çünkü Dünya Sağlık Örgütü bu standartların yerine getirilmesini garantiliyor.
• Formoldehit ve asetaldehid. Bu bileşenler şişelenmiş suyun bazen plastik tadına sahip olmasına sebeptir. Uzmanlar şişe güneşe maruz kaldığında bileşenlerin suya karıştığını söylüyor. Bu yüzden bu konuya çok dikkat etmek gerekir. Az kullanılmış PET şişeler daha az formolhedit ve asetaldehid oranına sahiptir.
Bu bölümü sonlandırırken aklımızda hâlâ bir soru var: PET adı verilen bu maddeler sağlığınız için zararlı mıdır? Ortaya kesin bir kanıt konmuş değil. Sağlık uzmanları standartların yerine getirilmesi ve bu maddelerin suya karışmaması için gerekli önemleri almaya çalışıyorlar.
Ancak risklerden korunmak için daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Zira bir yılda tüketilen şişe su miktarını düşünürseniz, bu maddelerin toplam miktarı biraz korkutucu olabilir. Daha sağlıklı seçenekleri değerlendirmek çok daha iyi bir fikir. Böylece çevreye de zarar vermemiş olursunuz.
2. Pet şişede suya alternatifler
• Cam şişede su için. Daha pahalı bir seçenek olduğu ortada ama düşünmeniz gereken sağlıklı bir yöntem bu. Ayrıca dışarıdan aldığınız suyu cam şişeye de doldurabilirsiniz.
• Çeşme suyunuz için bir filtre edinin. Çeşme suyu bir çok insan için çok daha iyi bir seçimdir. Bazen diğer su kaynakları gibi sağlıklı olmayabilir, mesela yüksek oranda kalsiyum ve başka maddeler içeren su tat bakımından da hoşumuza gitmez. Ama küçük bir ozmoz filtresi bu sağlıksız ve istenmeyen maddeleri su kaynağınızdan temizleyecektir.
• Cam damacanada içme suyu alın. Bu kendi filtre sisteminize benzer bir yöntem. İstenmeyen kokular, tatlar veya sağlıksız seçenekleri bu şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.
• Kullanılmış şişeleri yeniden doldurmayın. Bu dikkat edilmesi gereken bir risk faktörü. Bir çok kişi plastik şişedeki suyu bitirince yeniden çeşmeden doldurur. Oysa plastik şişelerin üzerine konulan bir uyarı tüketiciyi mikrobiyolojik tehlikelere karşı uyarmaktadır. Plastik bir şişe boşaltıldığında, içinde çeşitli mantar ve bakteriler ürer. Yeniden suyla doldurduğunuzda bu organizmaları sindirebilirsiniz ve hatta hasta olabilirsiniz. Ayrıca unutmayın, zamanla plastik şişede bulunan maddeler de suya karışabilir. Yani plastik bir şişede su içip bitirdiğinizde geri dönüşüm kutusuna atın!
• Plastik şişeleri asla güneş ışığında bırakmayın. Bundan yukarıda da bahsettik. Plastik şişe güneşe, sıcak yüzeylere veya ateşe maruz kaldığında, şişenin içerdiği formaldehid ve asetaldehidin içindeki suya salınabilir. Bu sadece suya kötü tat vermekle kalmaz, ayrıca sindirim problemlerine yol açabilir. Her zaman su şişelerini serin ve ışık almayan yerlerde tutun.