ABD’li Otto Aviation şirketinin geliştirmekte olduğu Celera 500L tipi pervaneli uçak büyük merak uyandırdı. Mermi şeklinde tasarıma sahip olan uçak, ilginç dizaynı ile dikkat çekiyor. Şirket uçağın giderlerini düşük tutarak verimi arttırmayı amaçlıyor. Uçağın bulunan bütün havaalanlarından rahatlıkla kalkış yapabilmesi öngörülüyor. Uçak sınıfına göre daha hızlı, daha verimli, yolcu ve yük kapasitesi de daha büyük olacak. Bakımının da kolay olması beklenen uçağın kokpiti ise tek pilotluk.

Winglet takılı kanatlara sahip uçak arkasında bir adet büyük pervane sistemine sahip. Otto Aviation şirketi Güney Kaliforniya Lojistik Havalimanında faaliyet gösteriyor. Uçağın testleri de burada yapılıyor.

Saatte 740-820 km hız yapabilen uçak, 20 bin metre irtifada uçabilecek. Uçak bir litre yakıtla 11-16 km yol yapacak bu da onu diğer uçaklara göre daha verimli yapıyor. Aynı sınıftaki Pilatus PC-12 litre başına 2,2 km gidiyor.

MOTORLAR ALMAN ŞİRKETTEN

Uçağın motorları Alman Raikhlin şirketinin geliştirdiği RED A03. Bu motorlar 500 beygir gücünde, su soğutmalı ve kerosin yakıtla çalışıyor. V12 motor bünyesinde bulunan etkin turboşarj ve intercooler etkin soğutma sistemi sayesinde yakıt tüketimi de azalacak. Bu da verimliliğin artması demek. Ayrıca şirket motorların düşük bakım istekleri olduğunu ve pistonlu motor sınıfının en iyisi olduğunu belirtiyor.

Bu motordan uçakta kaç adet bulunacağı bilinmiyor. FAA kayıtları uçağı tek motorlu olarak tanıtsa da, modelin patent belgesinde iki motor görülüyor. Motor aynı zamanda yeni geliştirilen Rus Yakovlev Yak-152 uçaklarında da kullanılacak.Otto Aviation ayrıca ısı kontrol sistemi ile egzoz çıkışlarını entegre ederek uçağın itiş kuvvetini arttırmış.

GELİŞMİŞ KANAT TEKNOLOJİSİ

Uçağın kanatları da gelişmiş çok parçalı flaşlı bir yapıya sahip. Böylece Celera 500L 3000 feet uzunluktaki pistlerden bile kalkabilecelk. Geçtiğimiz Mayıs ayında taksi testlerini yapan uçak uçuş testlerine henüz başlamadı ancak yakın zamanda gökyüzüle buluşması bekleniyor.