YUSUF ZENGİN

AtlasGlobal Havayolları’nın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Hamburg'a giden uçağı, Havalimanı'na inişinde iniş takımları açılmayınca büyük tehlike atlattı.

Avherald sitesinin haberine göre tehlikeli olay, AtlasGlobal'in dün gerçekleşen İstanbul-Hamburg seferini gerçekleştiren TC-AGD tescilli uçağında yaşandı.

KK6723 sefer sayılı İstanbul-Hamburg seferini yapan uçak, 15 pistini iniş için alçalmaya başladı. Pilotlar iniş takımını açmak için kumanda verdiğinde hidrolik sistemde meydana gelen arıza nedeniyle iniş takımları açılmadı.

PİSTİ PAS GEÇTİ

Pas geçen pilotlar, A330 tipi geniş gövdeli uçağı 4 bin feet yani yaklaşık 1300 metre irtifada ‘hold’ olarak adlandırılan bekleme pozisyonuna aldı. Burada check-list’ten alternatif açış yöntemleri denendi ve sonrasında ise İniş takımları açıldı.

30 DAKİKA SONRA İNİŞE GEÇTİ

Ardından pilotlar kulenin üzerinde alçaktan uçarak iniş takımlarını kontrol amaçlı gösterdi. Takımların açıldığının görülmesinin ardından uçak yaklaşık 30 dakika sonra inişe geçti. Emniyetle inen AtlasGlobal uçağı, daha sonra bakıma alındı.