YUSUF ZENGİN

TAV Havalimanları Holding'in iştiraki TAV İnşaat ile Ballast Nadam ortaklığıyla yapılan Amsterdam Schiphol Havalimanı ek terminal binası inşaatında 'en yüksek noktaya' ulaşıldı ve bayraklar göndere çekildi.

TAV Havalimanları CEO'su Sani Şener, Schiphol Havalimanı terminal inşaatı ile ilgili önemli bir gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu. Şener, Terminal inşaatında en yüksek noktaya ulaşıldığına dikkat çekerek şunları söyledi:

Amsterdam Schiphol Havalimanı ek terminal binası inşaatında en yüksek noktaya ulaşıldı ve bayraklarımızı göndere çektik. Ballast Nadam ve TAV İnşaat'ın ortak yaptığı bir proje. Ballast Nadam çok köklü bir Hollanda firması. Sahibi ise bir Türk firması Rönesans. Küreselleşmeye güzel bir örnek.

DAHA DA GENİŞLETİLECEK

Royal Schiphol Group'un Amsterdam Schiphol Havaalanı ek terminal binası genişletme çalışmaları için açtığı ihaleyi Rönesans Holding grup şirketi Ballast Nedam ve TAV İnşaat ortak girişimi kazanmıştı. Royal Schiphol Group, ihale çerçevesinde hem yeni iskele hem de uçak park yerlerinin inşasını ortak girişime verdi.

Genişletme çalışmaları kapsamında inşa edilecek 55.000 m2'lik bir alana sahip yeni iskelenin kuzeyinde, dar gövdeli uçaklar için beş kapı bulunurken, güneyinde geniş gövdeli uçaklar için ise üç kapı bulunacak. İlerleyen dönemde ise güney tarafa iki geniş gövdeli kapı daha eklenecek.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TERMİNAL

Schiphol'daki ek terminal binasının yapımında biyomateryaller, yalıtımlı camlar ve geri dönüşümlü plastik ve işlenmemiş mermer taşlar kullanılıyor. Bina ayrıca 5.000 m2 güneş paneline sahip olacak ve temizlik için yağmur suları kullanılacak. Yeni terminal binası; güvenlik kontrol noktaları, sınır kontrolü, mağaza ve yiyecek içecek alanları gibi bir terminalde olması gereken tüm özellikleri taşıyacak.

Ek olarak, terminal binasının üç katlı olması, farklı sınır ve güvenlik kurallarına tabi yolcuların birbirlerinden ayrı tutulmasını sağlayacak. Sonuç olarak, yeni terminal binası; Schengen ülkelerine giden ve bu ülkelerden gelen yolcular, kıtalar arası seyahat eden yolcular ve güvenlik taraması uygulamaları, ilgili Avrupa mevzuatıyla uyumlu olmayan ülkelerden gelen yolcular için kullanılabilecek.