Uzun süredir uçak sertifikasyonu ve yayınlanacak emniyet bildirimleri için Avrupalı havacılık otoritesi Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı EASA ile ABD’li otorite Federal Havacılık Dairesi FAA birlike çalışıp ortak karar alıyordu. Ancak Boeing 737 MAX konusundaki gelişmeler, iki otoritenin arasını açtı.

Boeing yaptığı yazılım hatası sonrasında arka arkaya gelen iki 737 MAX kazasının ardından havayollarına teslim edilmiş 400’e yakın uçak yerde. Boeing ise imalatı durdurmadı. Ancak 6 ay geçmesine rağmen Boeing bir türlü modifikasyonu tamamlamadı.

Halen Seattle’da FAA, EASA gibi otoritelerin yanı sıra farklı ülkelerin havacılık otoriteleri de birlikte çalışıyor. Ancak son günlerde FAA’in Boeing’in çözüm önerilerine onay veren yaklaşımı EASA yetkililerinde soğuk duş etkisi yaptı.

EASA’DAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

Gelişmeler üzerine EASA, Boeing 737 MAX uçaklarının Avrupa’da tekrar uçabilmesi için kendi sertifikasyon sürecini başlatacak. Bu konuda açıklama yapan EASA Başkanı Patrick Ky, FAA’e daha önce sundukları dört şarttan ilkinin reddedildiğini bu nedenle 737 MAX’ın Avrupa’da havayolları tarafından kullanımına başlamasının ABD’den daha sonra olacağını belirtti. Uçağın belirlenen dört şartı da karşılamadan onay veremeyeceklerini söyledi.

TÜRKİYE EASA KURALLARINI TAKİP EDİYOR

Bu durum, Türkiye’yi de yakından etkileyecek. Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, kurallar konusunda EASA ile birlikte hareket ediyor. EASA’nın uçuş emniyeti nedeniyle 737 MAX’lerin daha geç hizmete girme kararı Türkiye’deki uçakların da geç uçmasına neden olacak.

Halen Türkiye’ye Boeing 12’si Türk Hava Yolları, biri de Corendon’da olmak üzere 13 adet 737 MAX uçağı bulunuyor. Ayrıca bu yıl sonuna kadar da Boeing toplam 12 adet 737 MAX uçağını THY’ye teslim edecekti. Her iki havayolu da uçakların yere inmesi nedeniyle ciddi maddi zarar yaşadı. Bu zararın nasıl tazmin edileceği konusu ise çözümü beklenen en önemli olayların başında geliyor.