Tekin'in yerine Genel Müdür Yardımcısı Orhan Birdal vekalet edecek. DHMİ'de, 2000'den bu yana genel müdürlük görevini yürüten Mahmut Tekin, 31 Ekim'de emekliye ayrıldı. 8 yıldan beri özellikle havalimanlarının yap-işlet-devret modeliyle özel sektöre kiralanması ihalelerini başarıyla gerçekleştiren Tekin, Hazine'ye büyük katkı sağladı.

Tekin'den boşalan genel müdürlük makamına Orhan Birdal vekalet edecek. DHMİ'deki görevine, 1982'de İstanbul Yeşilköy Havalimanı'nda memur olarak başlayan Orhan Birdal, 21 Mayıs 2007'den bu yana DHMİ genel müdür yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürüyor.

16 Haziran 1953 tarihinde Bingöl'de doğan; İlk, orta ve lise öğrenimini Bingöl'de; yüksek öğrenimini ise Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (A.İ.T.İ.A) Ekonomi-Maliye Bölümünde 1978 Yılında tamamlayan TEKİN; mezuniyet sonrası, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'nda kısa süren çalışma hayatı sonrasında; Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığının 1980 Yılında açtığı "Planlama Uzmanlığı" sınavını kazanarak, aynı yıl DPT Uzman Yardımcısı olarak çalışmaya başlamıştır.

DPT Müsteşarlığında 1984 Yılında "Planlama Uzmanı" olan ve 1988-1990 Yılları arasında da Grup Başkanlığı yapan TEKİN; 1991 - 2000 Yılları arasında da Hazine Müsteşarlığında "Hazine Uzmanı" olarak görev yapmıştır.

Mahmut Tekin, 2 Mayıs 2000 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2000-1232 Sayılı Kararname ile Kuruluşumuza, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak atanmıştır.

Ulaştırma Bakanı Sn. Binali YILDIRIM ve eşi ile Bakanlığın üst düzey bürokratlarının, Başbakanlık Yüksek denetleme Kurulu temsilcilerinin ve Kuruluşumuz Merkez Teşkilatı Yöneticileri ile Havalimanı Başmüdürleri, Meydan Müdürleri, Türk Ulaşım Sen, Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri, Havacılık Bilgi Yönetimi, Türkiye Hava Muhabere Görevlileri, Hava Kurtarma Yangın Görevlileri derneklerinin temsilcilerinin katıldığı, Etap Altınel Otel'de verilen ve çok duygusal anların yaşandığı veda yemeğinde, 1 Kasım 2007 tarihi itibariyle emekli olan Sn Mahmut TEKİN'e biz de bundan sonraki hayatında sağlık, mutluluk ve başarılar dileriz.