İlk işimiz Hava-iş kanunu

Geçtiğimiz aylarda yapılan seçimle göreve gelen Kaptan Pilot Ali Ziya Yılmaz Başkanlığındaki TALPA yönetimi “gündemlerindeki ilk konunun Hava-İş kanunu” olduğunu açıkladılar.

Sports International Ataköy Marina'daki Papalina Balık Restaurant'ında gazetecilerle tanışma yemeği düzenleyen TALPA (Türkiye Havayolu Pilotları Derneği) Başkanı Kaptan Pilot Ali Ziya Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, yeni yönetim olarak, “öncelikli gündem maddelerimiz 'hava-iş' kanunu ile SHGM'nin Mesai Yönergesi'nde yapılacak düzenlemeler.”

Pilotluk Diye Bir Meslek Yok

Yemekte yaşadıkları sorunlarla ilgili gazetecilerle görüş alışverişinde bulunan TALPA'nın yeni yönetimi “Biz önemli bir iş yapıyoruz. Bize 50-60 milyon dolarlık uçaklar emanet ediliyor.Ama bugün ülkemizde pilotluk diye bir meslek yok.” Daha önceki TALPA yönetimlerinin Hava-İş Kanunu'nu çıkartmak için çok mücadele ettiklerini ama çeşitli nedenlerden dolayı başarılı olamadıklarını anlatan TALPA Başkanı Kaptan Pilot Ali Ziya Yılmaz yeni yönetim olarak öncelikli gündem maddemiz 'Hava-İş' ve 'Mesai Yönergesi olacak'dedi.

Doğru Adres TALPA

Sağlık nedenleri ile THY'den ayrılan ve geçtiğimiz hafta Sindel havacılıkta Bölge Müdürü olarak göreve başlayan Talpa Başkanı Yılmaz, kamuoyunda bazı insanların havacılık uzmanı adı altında çıkıp konuştuklarını ve bu nedenle bilgi kirliliğine neden olduklarını ileri sürerek“havacılık konusunda en doğru adres TALPA'dır dedi.

Anayasal Eşitlik İstiyoruz

Yemekte gazetecilerin TALPA'nın kamuouyu'nda fazla tanınmadıklarının sorulması üzerineTALPA Başkanı Yılmaz, Bırakın kamuoyunu, TALPA'yı bilmeyen ve tanımayan pilotlar olduğunu hatırlatarak, “bir süredir üyelerimizle görüşüyoruz. Kendimizi tanıttık.neler yapacağımızı anlattık onlara” dedi.

Yılmaz'ın yanı sıra bir Yönetim Kurulu üyesi'de havayolu şirketlerinin polisiye tedbirlerle pilotları elinde tutmaya çalıştığını söyleyerek “Biz anayasal eşitlik istiyoruz. İstediğimiz havayolu şirketinde çalışma hakkına sahip olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.