75. kuruluş yıldönümünü kutlayan THY (Türk Hava Yolları) Genel Müdürü Temel Kotil, Taksim'deki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Kotil, Taksim'de törende, THY'nin dünya'da global olduğunu söyledi.
75. yıl kutlamaları kapsamında Taksim'deki Atatürk Anıtı'na, çeşitli ülkelerden yerel kıyafetleri ile gelen çok sayıda THY personeli ile kabin memurları, pilotlar ve diğer yöneticilerle birlikte çelenk koyan Genel Müdür Temel Kotil saygı duruşunun ardından
yaptığı konuşmada “THY'yi 1933 yılında kuran Atatürk'ün ne kadar doğru bir karar verdiğinin görüldüğünü belirterek, ''Bugün geldiğimiz noktada biz, dünyada global
markayız. Bu görüntü onun görüntüsü'' dedi.
THY Tarihinde 3 Önemli Atılım Yaptı.
Şirket tarihinde 3 önemli atılımın yapıldığına dikkat çeken Kotil, bunlardan ilkinin 1947 yılında 2. Dünya Savaşı'ndan sonra 6 adet DC-3 tipi uçaklarının getirilmesi ve THY'nin ilk yurt dışı seferini Atina'ya gerçekleştirmesi.”
İkinci gelişmenin de “Turgut Özal döneminde A310 uçaklarından 7 adedinin alınmasıyla Atlantik aşırı uçuşların başlaması olduğunu anlatan Kotil, son olarak da 2003 yılındaki atılım projesinin sonucu olarak 61 adet uçağın filoya dahil edildiğini hatırlattı.
2008 Türkiye'nin ve THY'nin Yılı Olacak
THY'nin artık dünyada uçmadığı yer kalmadığını ifade eden Kotil, 'Buradaki görüntüyle de 107 noktada biz varız. Dolayısıyla çok güçlü markayız. 2008 Türkiye'nin ve THY'nin havacılıktaki yılı olacak. Bu görüntü beni de duygulandırdı. Ne kadar global olduğumuzu, dünyaya ne kadar yayıldığımızı gösteriyor. 75. yılımız hayırlı olsun'' diye konuştu.
Kotil, 2008 yılı içinde THY'nin yurt dışında 10 yeni noktaya daha sefer düzenleyeceğini kaydederek, ''Bu büyüme önümüzdeki yıllar boyu devam edecek ve bu ivme geri gitmeyecek. buradaki personelin heyecanı bunu gösteriyor'' dedi.
THY Personeli Rengarenkti
Taksim'deki törene, THY'nin yurt dışı uçuş noktalarında çalışan ve yerel kıyafetleri ile katılan 150 personel renkli görüntülere neden oldu.
Taksim'deki Atatürk Anıtı'na THY'nin dışında TASSA (Türkiye Havayolu Kabin Memurları Derneği), UTED (Teknisyenler Derneği) ve HAVAK (THY Anonim Ortaklığı Yardımlaşma Vakfı)'da çelenk koydu.
Ergün ZAR