Hava-iş Başkanı THY pilotları bir gün uçmayacak dedi. Ortalık karıştı.

THY'nin 1600 pilotunun tamamının sendikalı olduğunu söyleyen Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, protestoya katılımın yüksek olacağını söylüyor.

Ancak TALPA aynı fikirde değil.
Bakana da aynı açıklamayı yaptıklarını söyleyen TALPA başkanı, Hava-iş in yaptığı açılamaya destek vermiyoruz. Açıklama bizim dışımızda gelişen bir olaydır dedi.

Hava-iş ten yapılan açıklama şu şekilde;
THY pilotları meslektaşlarının işten atılmasını protesto için bir gün uçmayacak. Tarih şimdilik belli değil. Olayın perde arkası ise bir pilotun VIP yolcuları kapıda bekletti diye atılmasından daha `derin`

İSTANBUL - THY yönetimiyle pilotlar arasında `uçuş güvenliğini tehdit edecek kadar çok çalıştırılma` iddiasıyla başlayan gerilim, bitmiyor. Son olarak bu tartışmada öne çıkan pilotlardan Bahadır Altan , işten atıldı. THY personeli, Altan `ın işten atılmasını protesto etmek için bir gün uçmama eylemine hazırlanıyor.

O gün henüz belli değil. Ama eylemin nasıl yapılacağı belli. Havacılıkta güvenlik standartlarına göre uçucu personel kendini uçuşa hazır hissetmediğinde, uçamıyor. Bu bir yükümlülük.
Altan , son toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sırasında basını pilotların uçuş saati konusunda bilgilendiren, THY `de uçuş güvenliğini tehlikeye atacak derecede yoğun uçurulduğunu anlatan pilottu. Kamuoyu ise onu `AKP `li VIP yolcuları uçak kapısında beklettiği` için atılan pilot olarak tanıyor.

Ne oldu?

1 Temmuz 2008. THY `de 10 senedir görev yapan pilot Altan , Ankara -İstanbul uçuşu öncesi, uçak uçuşa hazır olmadığı halde VIP yolcuların uçağa gönderildiğini gördü. Uçuş personeli, altı saati aşkın üç uçuş sonrası yemek arasındaydı. Uçağın içi de havalandırma sustuğu için oldukça sıcaktı.

Aralarında Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu `nun da bulunduğu VIP yolcular uçağa alındı. Uluslararası bir kural olan `Kaptan onayı olmadan uçağa yolcu alınamaz` kuralı çiğnenmiş, Ankara İstasyon Müdürlüğü VIP yolcuları uçağa erken göndermişti. Altan hem istasyon müdürlüğünü uyardı , hem de yolcularla görüşüp aksaklık için özür diledi. Personelin `altı saatte bir` kuralına uygun olarak yemek yediğini, içerisinin sıcak olduğunu anlattı, birkaç dakika klimalı VIP aracında beklemelerini rica etti. Pilotla bir tartışma yaşamayan ve kısa bir süre araçta bekleyen VIP yolcuları, aynı uçakla İstanbul `a uçtu.

Ne hale geldi?

Ama Altan bir hafta sonra, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü `nün olay hakkında inceleme başlattığını öğrendi. Bazı VIP yolcuları şikâyetçi olmuş, Ankara İstasyon Müdürü Hasan İskender de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü `ne bir yazı göndermişti.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü , 7 Temmuz günü pilot Altan ve THY Genel Müdür Yardımcısı Köksal Köktuna`yı dinledi.

THY bu incelemenin sonucunu beklemeden 8 Temmuz`da Altan `dan yazılı savunmasını istedi. Altan aynı gün `jet` icra kurulu kararıyla işinden oldu. Kararda yalnızca `Savunmanız yetersiz görülmüştür` deniliyordu. THY , 18 Temmuz günü bir de basın açıklaması yaptı. `Teknik bir aksaklık olmamasına rağmen sadece yemek yeniliyor olması gerekçe gösterilerek uçağa gelen yolcunun aşağıya indirilmesi şirket tavrına uygun değildir` diyen yönetim, `ortaklığın kurallarına uymadığı için` tazminatını verip iş akdini feshetmişti.

`Tuhaf bir uygulama`

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü `nün işinin uçuş güvenliğini denetlemek olduğunu söyleyen pilot Altan , Sivil Havacılık `ın böyle bir `yolcu şikâyeti üzerine` inceleme başlatmasını başlı başına tuhaf buluyor. Kaldı ki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü `ndeki soruşturmanın sonucu bile beklenmeden iş akdinin feshedilmesini de `kötü niyetin göstergesi` olarak nitelendiriyor. Altan diğer kaptanları da baskılayacak şekilde, belden aşağı vurarak işten atıldığını savunuyor:

`Kaptanın karar hakları üstünde baskı oluşturmaya çalışmak, ameliyatta doktorun neşter vuruşuna karışmak kadar vahimdir. Benim kişisel meselemden daha önemlisi, THY `de havacılık kültüründen uzak, mesleğin özeline müdahale eden yönetim anlayışının, yolcu güvenliğini tehdit eder boyuta ulaşması.`

Hava İş Genel Başkanı Ayçin de tepkili: `Hırsızlık yapar, uçuşu riske eder, teknik bilgisi eksiktir atarsınız. Havacılıkta şirket tavrı diye bir şey olamaz. Uçuş güvenliğini emniyete almak için kurallar esastır.`

Ayçin`e göre Altan öyle ya da böyle yollanacaktı: `Altan , yolcuları uçağa alsaydı da `Hazır olmayan uçağa VIP yolcusunu nasıl aldın?` denilecekti. Aslında bu bir sonuç. Altan toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken basına, kamuoyuna uçuş güvenliği ve dinlenme süreleriyle ilgili temel sorunları ve taleplerimizi anlatmıştı. Bunu gerekçe göstererek, toplu sözleşmenin hemen sonrasında Altan `ın iş akdinin feshi için disiplin kuruluna başvuruldu. Biz buna müdahale ettik ve engelledik. O günden bugüne, nerede yanlış yapacak şeklinde sürekli gözaltındaydı.`

`Huzursuzluk` yok edildi

Radikal`e konuşan THY yetkilileri ise kararlı: `Sendika temsilcisi pilotlar var. Hepsiyle ilişkimiz iyi. Altan ise huzursuzluk yaratıyor. İşe dönüş davası açşa ve kazansa bile bir daha onunla çalışmayız.`

THY'den yapılan açıklama ise şu şekilde ;

Altan, THY'nin Kuralları'na Uygun Davranmadı
THY, yolcuları uçaktan indirttiği için görevden alınan Kaptan Pilot Bahadır Altan'la ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada özetle, Altan'ın THY'nin 75 yıllık birikim ve kültürüne yakışmayacak bir tavır sergilediği ileri sürüldü. Açıklamada ayrıca,Altan'ın THY Anonim Ortaklığı'nın kurallarına uygun davranmama'sı nedeniyle tüm tazminatları ödenerek iş akdinin fesh edildiği' duyuruldu.
THY'nin konuyla ilgili basın açıklaması şöyli;
“Türk Hava Yolları, çalışmalarını yürütürken, uçuş emniyeti ve hizmet kalitesini en önemli iki vazgeçilmezi olarak kabul etmektedir. Türk Hava Yolları'nın tüm çalışanları, uçağına gelen yolcunun kim olduğuna bakmaksızın, kurumumuz kurallarıyla belirlenmiş davranış biçimlerini göstermek ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde sağlamak için gerekenleri yapmakla yükümlüdür. 1 Temmuz 2008 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanından kalkarak Ankara-İstanbul seferini yapacak olan TK 127 sefer sayılı uçağımızın yolcuları, Türk Hava Yoları'nın 75 yıllık birikim ve kültürüne yakışmayacak bir tavırla karşılaşmışlardır.
Uçuş emniyetini zaafiyete düşürecek bir durum, teknik bir aksaklık veya uçağa yolcu alınmasını sakıncalı kılacak herhangi bir operasyonel neden olmamasına rağmen sadece “yemek yeniliyor olması” gerekçe gösterilerek uçağa gelen yolcunun aşağıya indirilmesi hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bir durumdur.
Genel Müdürlüğümüz, konuyu öğrenmesinin ardından derhal soruşturma başlatmış, ilgili kaptan pilot ve diğer kişilerin görüşlerine başvurmuş ve yapılan açıklamaları yeterli bulmamıştır. Bunun üzerine olayda sorumluluğu bulunan kaptan pilotun, “Ortaklığımız kurallarına uygun davranmama” gerekçesiyle İcra Komitesi kararıyla tüm tazminatları ödenerek iş akdi feshedilmiştir.” denildi.