"Halkımın iyiliği için kendi iyiliğimi bir kenara bırakırım", Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico'yla görüşmesinde yaptığı konuşmadan bir cümle. Bu ifade, dün Çin'de internet sayfalarında çok paylaşıldı.

Xi, "Bu kadar büyük bir ülke için çalışmak son derece büyük bir sorumluluk ve görevim çok zorlu. Halkımın iyiliği için kendi iyiliğimi bir kenara bırakırım" diye konuştu. Xi'nin kullandığı bu basit ve güçlü ifade, halkın liderinin içten duygularını yansıttı.

"Kendi iyiliğini bir kenara bırakma" cesaretli bir tür inançtır. Bir kişinin kalbinde halk ve devlet varsa, doğal olarak benliğe yer yoktur. Böylece kendi menfaatini bir kenara bırakarak sorumluluğuna sadık kalarak gece gündüz halk için çalışır.


 

Bu, Cumhurbaşkanı Xi'in Çin Komünist Partisi (ÇKP), devlet ve halka sadık kaldığının göstergesidir.

Sorumluluk duygusuyla reformu kapsamlı şekilde derinleştirkmek, yolsuzlukla cesaretle mücadele etmek, insanlığın kader ortaklığının inşasını kapsamlı şekilde ilerletmek, ÇKP 18. Kongresi'nden itibaren yaşanan muhteşem bir yolculuktur.

Çekirdeğinde Xi Jinping'in bulunduğu ÇKP Merkez Komitesi, büyük cesaretle parti, devlet ve orduyu yöneterek yurt içi ve dışındaki durumu ele almaktadır. Xi, reform, kalkınma ve istikrarı ilerleterek içişleri, dışişleri ve savunma dahil çeşitli alanlarda tarihi değişimin yaşanmasını ve tarihi başarıların kazanılmasını sağladı. Böylece, bir "benlikten vazgeçme" resmi çizdi.


 

"Halka hizmet" bir inançtır. Xi Jinping, "Halkın güzel yaşam beklentisi, ÇKP'nin çalışma hedefidir" ve "Parti ve devlet geleceği ve kaderini bize emanet ederken, bu sorumluluğu üstlenmeliyiz" diye vurguladı.

Eski devrim üslerinden ülkenin en kuzey sınırına, Sarı Toprak platosundan Taihang Dağları'na, pazarlardan yoksul ailelere kadar, halkı hiç unutmayan Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in en büyük ilgisi daima halkın yaşam koşullarının iyi olup olmamasıdır. "Halkın iyiliği için çalışacağım" sözünden "Asıl gayemi unutmayacağım" pratiğine kadar, Xi Jinping'in sözleri ve eylemleri halkı seven halk liderinin yüce tarzını gösterir.


Bir kişinin yeterli hırsı varsa, gitmek istediği yer ne kadar uzak olursa olsun gider. Xi Jinping, "Bir halterci başlangıçta sadece 50 kg'lık halter kaldırabilir ancak antrenmandan sonra 250 kg'lık halter kaldırabilir" diye mecazi bir ifadeyle, kendinin ve Çin'in 1 milyar 300 milyondan fazla nüfusunun ortak çabasıyla bu sorumluluğu üstlenilebileceğine inandığını belirterek, "Benim böyle bir özgüvenim vardır, Çin halkının da böyle bir özgüveni vardır" sözünü kullandı. Xi'nin kendisini halka adama sözü, halktan destek kazandı. Tarih ve halk, Xi Jinping'i seçti. Bu, ÇKP, ülke ve halkın talihidir.

Dağ ne kadar yüksek olursa, o kadar cesaretle ilerlemeliyiz. İyi umutlar büyük başarılar elde etmemiz için öncülük yapar. Öncülük eden halkın lideri Xi Jinping ve birlikte mücadele eden yüz milyonlarca halk varken, yeni bir yolculukla, yeniden kalkınmayı hedefleyen Çin Rüyası mutlaka gerçekleştirilebilecektir.