Gökkuşağı Hareketi, Hava İş Sendikası’nın işçileri yalnız bıraktığını söyleyerek sendikayı eleştirdi.
Türk Hava Yolları (THY) Yönetimi’nin, ‘iş yavaşlatma’ eylemi nedeniyle işten çıkardığı çoğunluğu kabin memuru 305 işçinin Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Katı önündeki direnişi sürüyor. Hava iş koluna grev yasağı getiren düzenlemeyi protesto ettikleri için işten çıkarılan direnişe geçen hava işçileri, sendikalarının kendilerini yeterince sahiplenmemesinden şikâyetçi.
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun geçen ay sonunda 'iş yavaşlatma' eylemi nedeniyle işten çıkarılan çoğunluğu kabin memuru 305 kişinin yeniden işe alınmasını yönetim kurulunda görüşeceklerini açıklamasının ardından, THY Yönetim Kurulu işçilerin direnişi devam ederken konuyu tekrardan ele aldı.
7 Haziran günü yapılan toplantı sonrasında yönetim, eylemi yasadışı ilan ederek, iş akdi feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin de reddedilmesine karar verildiğini açıklamıştı. İş akdi feshedilen personelin tekrar işe alınma talebini reddeden THY, işten çıkarmaların ise hukuka uygun olduğunu savunmuştu.
İsmini vermek istemeyen direnişteki bir havayolu işçisi ANF’ye yaptığı değerlendirmede, sendikalarının kendilerini yeterince sahiplenmediğini ifade ederek, işe geri dönmek için hukuki yollara ilişkin görüşmelerini de sürdürdüklerini söyledi. İşçi, Atatürk Havalimanı Güvenlik Komisyonu’nun, Atatürk Havalimanı sınırlarında eylem yapılmasını yasaklayan kararına dikkat çekti. İşçi, “Hava İş, burada bir oturma eylemi başlatmıştı bu yasakla beraber Hava İş’in izleyeceği yolda bitmiş demektir. Bu konuda ne yapacaklar doğrusu çok da bilmiyoruz. Ancak biz işten atılan arkadaşlar olarak, ailelerimizle beraber yeni eylemlilikler örgütleyeceğiz” dedi.
Direnişçi işçi, “THY, AKP Hükümeti’nin atadığı yönetim tarafından ne deniliyorsa öyle davranıyor. Özelde bir havacılık şirketinin çalışanlarına uyguladığı bu yöntem çok yanlış ve uluslararası arenada THY bu imajıyla büyük bir yara almıştır” diye konuştu.
İşçilerin Hava İş Sendikası’na çok fazla yönelmeyeceğini düşündüğünü dile getiren işçi, “Çalışanlar kendi yollarını bulacaklar” dedi.
SAYIN: BİZ, BURAYI TERKETMEYECEĞİZ!
Hava İş Genel Sekreteri Kaya Sayın ise, direnişin tüm kararlılığıyla sürdüğünü belirterek direniş kapsamında bazı etkinlikler yapacaklarını da dile getirdi.
İş akdi feshedilen personelin tekrar işe alınma talebini reddeden THY’nin 7 Haziranda yaptığı toplantıda, sendika'nın yaptığı çağrının ve işe gelmeyen personelin eyleminin yasadışı ilan etmesini, bu nedenle THY tarafından yapılan işten çıkarmalarını ise hukuka uygun olduğu savunmasını da eleştirdi.
Sayın, “THY’nin dediği gibi eylemlerimiz eğer yasadışı olsaydı basın açıklaması yapmamıza izin verilmezdi. Dolayısıyla basın açıklaması suç değil, işçilerin bu basın açıklamasına katılmaları da suç değil. Rapor alan arkadaşlarımız var, bu da suç değil. İşe gelmeyen arkadaşlarımız var, onların da bir günlük yevmiyeleri kesiliyor. Dolayısıyla ortada işlenen bir suç yok. Şuanda THY uçuş güvenliğini riske ederek arkadaşlarımızı uçurmamaya devam ediyor. THY’nin bu söylemleri bir iddiadan öteye gitmiyor. Buna yargı karar verecek” diye konuştu.
Atatürk Havalimanı Güvenlik Komisyonu’nun aldığı kararla, Atatürk Havalimanı sınırlarında gösteri ve eylem yapılmasını yasaklamasına da tepki gösteren Sayın, hukukçularının konuyla ilgileneceklerini belirterek, “Biz hava alanı ile bulunduğumuz yeri terk etmeme kararı almıştık. Onlar, bunun aksi bir karar alıyorlar, buna saygı duyuyoruz. Ancak biz burayı terk etmeyeceğiz” dedi.
Sayın son olarak yurtdışından çok önemli mesajlar aldıklarını dile getirdi.
‘İŞÇİLERE BEDEL ÖDETİLİP YALNIZ BIRAKILDI’
Gökkuşağı Hareketi sözcülerinden Kaptan Pilot Bahadır Altan da yaptığı değerlendirmede, Hava İş Sendikası’nın işçileri yalnız bıraktığını söyleyerek sendikayı eleştirdi.
İşçilerin hukuksuz olarak işten atıldıklarının altını çizen Altan, “Eğer 350 işten atılmışsa her şey yapılır. Ancak sendika, işçilere bedeli ödetip ilginç bir şekilde onlara sahip çıkmadı” dedi. Altan, işçileri mücadelelerinde yalnız bırakmayacaklarını belirtti.