“Türkiye’de sadece THY çalışanlarının değil tüm sektörün sendikası olacağız” sloganıyla yolan çıkan HAVA-İŞ Sendikası bu hedefe doğru adım adım ilerliyor.
Daha önce Kapadokya Bölgesi’nde çalışan ve ülke ekonomisine önemli katma değer sağlayan yaklaşık 1.500 balon işçisine çağrı yapan sendika, şimdi de Pegasus çalışanlarını HAVA-İŞ çatısı altından toplamak için harekete geçti. Kapadokya'da bir iş yerinde yetki evrakı alan Hava-iş, ikinci iş yerinde de yetki alma aşamasına geldiklerini bildirdi.

Havacılığın tek sendikası olan Hava-iş Nevşehir'deki balonculuk firmalarını örgütlemekteki başarısının ardından, yamaç paraşütü çalışanları ile ilgili çalışmalarını sürdürürken, Pegasus Havayollarında da kararlı çalışmalarına başladılar.
HAVA-İŞ sendikacılıkta yılın hareketi olarak nitelendirdiği bu çalışmayı internet üzerinden yayınladığı broşür ve çağrı mesajlarıyla başlattı.
Bunun yanı sıra Sendika yetkilileri ve çalışanları, bugün itibariyle başlattıkları faaliyetle, tüm Pegasus Havayolları çalışanlarına bastırdıkları broşürleri dağıtmaya başladı.
BAŞKAN TATLIBAL'DA PEGASUS'TAYDI !
Pegasus Havayollarının uçuşlarının büyük bir kısmının yapıldığı Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, HAVA-İŞ Sendikası yöneticileri ve çalışanlarının katıldığı çalışmalarda, bastırılan broşürler pilot ve hosteslere dağıtıldı.


HAVA-İŞ Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal broşürlerde ve internet üzerinden yayınladığı mesajında şunları söyledi:
bilindiği üzere türkiyede havacılık alanında tek toplu iş sözleşmesini türkiyenin en büyük havayolu şirketi olan türk hava yolları ile imzalayan sendikamız yine türkiyenin en büyük özel havayolu olan pegasustaki siz kardeşlerimizi de örgütlemek için mücadeleye başlıyor.
amacımız thy de çalışan sendikalı personelin çok altında ücretle ve çok daha kötü şartlarda çalışan sizleri hava-iş çatısı altında örgütlemek ve işveren ile adil şartlarda bir toplu iş sözleşmesi imzalayarak hakkınız olan şartlarda çalışmanızı sağlamaktır.
işçi olarak tek başınıza pegasus yönetiminden alamayacağınız hakları sizin için alacak tek kurum hava-iş sendikasıdır. size basit bir örnek vermek istiyorum. thy de yeni işe başlayanbir kabin memuru ile pegasusta yeni işe başlayan bir kabin memuru arasındaki maaş farkı 3 katına yaklaşmaktadır. (thy de ikramiye dahil başlangıç ücreti 3500-4000 tl arasındadır)
bu fark kendiliğinden ve tek seferde oluşmadı. bu örgütlü ve kararlı mücadelenin bir ürünüdür. elbetteki tek seferde bu farkın kapanması mümkün olmayacaktır. ancak bu kadar fark oluşmasının tek nedeni sendikasız olunması ve bireysel mücadelenin imkansızlığıdır.
planladığımız örgütlenmeyi başardığımızda ve pegasus ile tis masasına oturduğumuzda almayı hedeflediğimiz haklardan en önemlisi iş güvencesidir. bilindiği üzere 4857 sayılı iş kanununa göre çalışmayan kabin memuru ve pilotlar iş güvencesi hükümlerinden faydalanamamaktadır. örneğin 6 ayını doldurmuş bir kaptan pilot thy den haksız bir şekilde işten çıkarılırsa yaklaşık 300-400.000 tl tazminat alır. (4+4/8 maaş tazminat) aynı durum pegasusta veya diğer havayollarında olursa bu haktan mahrum kalınmaktadır.
hiçbir işveren işyerinde sendikayı istemez. çünkü bilir ki bir işçinin sesi fazla çıkar ve hakkını istemek konusunda ısrarcı olursa ancak sendika yoksa keyfi davranıp o işçiyi kapının önüne koyabilir. işsiz kalmayı göze alamayan işçi de hakkının yenildiğini bile bile mevcut duruma katlanır. ancak sendika olursa işveren bu şekilde keyfi davranamaz. yasalardan kaynaklanan birçok hakkı ancak sendika vasıtasıyla kullanabilirsiniz. sendikal tazminat (en az 12 aylık maaş) veya sendikal iş güvencesi (temsilcinin iş akdinin feshedilememesi) gibi birçok hakkınız mevcuttur. ayrıca havacılık sektörü hızla büyüdüğü için sektörde sürekli bir işgücü açığı var. her yıl 10.000 civarında insan havacılık sektörüne giriyor. sadece thy yılda binden fazla kabin memuru istihdam ediyor.
yani bu mücadeleye katılırsam işsiz kalırmıyım korkunuz olmasın.
“zincirlerinizden başka kaybedecek birşeyiniz yok” ve bu zincirleri birlikte kıracağız
sendikamız da tüm imkanlarıyla arkanızda duracak.
ayrıca ağustos/eylül ayı işin en yoğun olduğu aylar ve işveren bu dönemde işçi çıkartmayı göze alamaz. çünkü bu aylarda işveren, işçilerin emeğini sonuna kadar sömürüyor ancak örgütlü mücadele ile haklar alınabilir.
hiçbir hak kendiliğinden verilmez ve mücadele edilmeden alınamaz.
hepinizi hava-iş çatısı altında örgütlenmeye ve havaiş ailesine katılmaya davet ediyorum.
birlik olursak işveren önümüzde duramaz.
şimdi dayanışma zamanı,
direnerek hakkımızı,
emeğimizin karşılığını alacağız.
bizimle aşağıdaki mail adreslerinden ve telefonlardan irtibat kurabilirsiniz.
şimdi direniş ve hakkımızı alma zamanı
Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal