YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY) ile 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini yürüten Hava-İş Sendikası’nın üye sayısı 20 bine yaklaştı.

THY çalışanlarının bağlı olduğu ve 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi için yetkili olan Hava-İş Sendikası’nın üye sayısı 6 ayda büyük artış gösterdi. Geçen yılın Temmuz ayında ‘Unutmamalıyız ki; bölünerek yok oluruz, ancak birleşirsek var oluruz!’ mesajıyla üye sayısının 18 bin 97 olduğunu duyuran Hava-İş, Ocak 2019 itibariyle 20 bin üye sınırına dayandı.

3. BÜYÜK SENDİKA

Türkiye genelinde Taşımacılık işkolunda çalışanların yüzde 2,60’lık dilimi kapsayan Hava-İş’in üye sayısı 19 bin 484 oldu. Temmuz ayından bu yana bin 387 kişiyi daha bünyesine katan sendika, 19 bin 537 üyeli Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası’nın ardından üçüncü büyük sendika olarak yerini sağlamlaştırdı.

HAVA SEN KAN KAYBEDİYOR!

Bu arada pilot ve kabin memurlarının üye olduğu bir diğer taşımacılık işkolu sendikası Hava-Sen’in üye sayısı ise 6 ayda 3 bin 804’ten 3 bin 203’e geriledi. Hava-Sen’in işkolundaki teslim ettiği dilim ise yüzde 0,52’den yüzde 0,43’e düştü.

THY’NİN AÇIKLAMASI ÜYE KAYBETTİRDİ

THY’nin 1 Ocak itibariyle yetkili sendikaya üye olmayan çalışanlardan dayanışma aidatı kesilmesini durdurduğunu açıklamasından sonra hak kaybı yaşama korkusu yaşayan yüzlerce çalışan Hava İş Sendikası’na geri döndüğü öğrenildi. THY kokpit üyelerinin başını çektiği alternatif sendika oluşumu Hava Sen’e üye olan THY çalışanlarını yakından ilgilendiren gelişme sonrası, Hava İş Sendikası’na geri dönüşlerde ciddi artış oldu.

Hava Sen’in, THY’nin dayanışma aidatı hamlesinden sonra yaptığı açıklama da üyeleri ikna etmeye yetmeyince, hak kaybı yaşamak istemeyen bine yakın THY çalışanı Hava İş’e geri dönme kararı almıştı.