Bugün AirportHaber özel haber olarak yer verdiği THY uçucularının fazla mesai ücretlerinde kesinti yapılacağına ilişkin haber sonrası Hava-İş Sendikası’ndan açıklama yaptı.

Sendika tarafından yapılan açıklamada; üyelerden bu konuda gün içerisinde çok fazla dönüş aldığını ve uçucu personelin bu durumu merak ettiği vurgulandı.

Hava İş Sendikası, üyelerin fazla mesai haklarının 26. Dönem toplu iş sözleşmesiyle belirlendiğini ve THY tarafından aksi bir karar alınamayacağını açıkladı.

İşte Hava-İş açıklaması:

Değerli üyelerimiz;

Sendikamıza, uçucu personelin haftasonu ve resmi tatil günlerindeki ek mesai uygulamasının ortaklık tarafından sona erdirileceği ve limit üstü uçuşlarda verilen ücret miktarının düşürüleceği yönünde gün içerisinde bir çok bildirim olmuştur.

Hava-İş üyesi personelin ilgili hususlardaki kazanımları 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile kazanılmış hak niteliğinde olup; herhangi bir usul ile düzenlenmesi mümkün değildir.

26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi'nin Ücret Başlığı altında düzenlenen hükümlerin amir hüküm olduğunu, ortaklık prosedürlerinde herhangi bir değişiklik yapılması halinde de sendikanın yazılı görüşünün alınmasının zorunlu olduğunu, yazılı görüş alınmadığı takdirde yapılan değişikliklerin Hava-İş mensubu ortaklık çalışanlarını bağlamadığını bildiririz. Ayrıca THY A.O. tarafından, sendikamıza yapılan herhangi bir bildirim veya talep bulunmadığını da belirtiriz.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası olarak 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne, 4857 sayılı İş Kanunu'na aykırı olarak yapılacak her düzenlemenin karşısında olduğumuzu, aksi bir düzenleme karşısında tüm yasal yollara başvuracağımızı ve kazanılmış hakların sonuna dek takipçisi olacağımızı değerli üyelerimize saygılarımızla bildiririz.

Saygılarımızla

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)