Yönetime gelir gelmez Hava-İş Sendikası’nı borç batağından kurtardıklarına dikkat çeken Mali Genel Sekreter Celalettin Meriçli, "Biz kimsenin adamı değiliz, çalışanların adamıyız ve sadece onların hizmetindeyiz. Hesaplarımız tüm üyelerimizin denetimine açık. Anlımız açık, kimseye veremeyecek hesabımız yok" dedi.

celalettin_mericli

Hava-İş Mali Genel Sekreteri Celalettin Meriç’li THY’de bir çok birimde çalıştıktan sonra sendika yönetimine geldiğini belirterek, Türk Hava Yollarında 1993 yılında göreve başladım. Sırasıyla uçak emniyet, bilet satış muhasebe, harekat koordinatörlüğü ve en son kayıp eşya şefi olarak görev yapmaktaydım. 2013 yılında Hava-İş yönetimine seçilerek genel mali sekreter görevini üstlendim. Göreve geldiğimizde yönetimin adamları yaftalarıyla karşılaştık. Görevimizi teslim alır almaz sendikamızı mali yönden inceledik. Sendikayı maddi açıdan çok kötü bir durumda teslim aldığımızı gördük. Hesapta 3 Milyon 200 bin ÜL’lik bir borç yükü bize miras kalmıştı. Bir yıla yakın bir sürede bu borcun ödemesini yaptık. Çok şükür artık hiçbir borcumuz yok. Bundan sonra hedefimiz, gelen aidatları üyelerimizin menfaatleri doğrultusunda kullanmaktır. Göreve geldiğimizden beri yedincisini düzenlediğimiz İş Sağlığı Güvenliği toplantıları seminerlerine bu yılda Abant’ta devam edeceğiz. Akdeniz Bölgesi için Kütahya’da yapılan İş Salığı Güvenliği toplantılarımızın ardından, Karadeniz Bölgesi toplantılarını sürdürüyoruz . Şu ana kadar 1.300 üyemize ücretsiz İngilizce kursu verdik. Bu kurslar yelerimizin talepleri doğrultusunda; İstanbul, Gaziantep, İzmir, Antalya ve Ankara’da devam ediyor. yapılmakta. Üyelerimizden talep gelirse bu talep Türkiye’nin en ücra yerinden ister Kars istersen Çanakkale’den bile gelse oralarda bu kursları açıyoruz. Bu kurslardan herhangi bir ücret alınmıyor. Bu kursların ücretlerini sendika olarak biz karşılıyoruz. Bu hizmetlerden dolayı üyelerimizden bize çok güzel geri dönüşler oluyor. Bundan sonra kurslar olsun, Abant’taki toplantılar olsun, bu hizmetler konusunda üyelerimizden öneriler bekliyoruz.’Başka neler yapabiliriz, siz ne istersiniz’ tarzından üyelerimizden talep ve öneri bekliyoruz. Bununla beraber seçimden önce vaatlerimiz arasında bulunan Hava- İş Yapı Kooperatifi’ni kurduk. Şu an çok güzel ilerliyoruz. 800’e yakın üyemiz oldu. İnşallah yakın zamanda arsamızı alıp, kooperatifin temelini atacağız. Bu yönde üyelerimiz bize güven duyduğu için hepsine çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

hava-is_temsilciler_5

"KİMSEYE VEREMEYECEK HESABIMIZ YOK"

Sendika yönetimine karşı bazı ön yargıların oluştuğuna dikkat çeken Meriçli "Göreve geldiğimizden beri bizim üzerimize bir sürü yaftalar yapıştırıldı. Buradan açıkça söylüyorum. Biz kimsenin adamı olmadık. Bundan sonrada olmayacağız. Biz çalışanın hizmetindeyiz. Sonuna kadar da hizmetinde olacağız. Oy veren vermeyen tüm üyelerimizin hizmetindeyiz. Üyelerimize kapımız sonuna kadar açık. Hiç çekinmeden bize gelsinler. Bundan sonra üyelerimizden sadece destek bekliyoruz. Yaptığımız tüm harcamalar üyelerimizin denetimine açık ve şeffaftır. Anlımız ak, kimseye veremeyecek hesabımız yok" dedi.

thy_teknik_motor

"TİS’DE ÇALIŞANLARIN REFAH SEVİYESİNİ YÜKSELTECEĞİZ"

Yaklaşan Toplu İş Sözleşmesi öncesinde dört bir koldan çalışmalara hız verdiklerine dikkat çeken Meriçli, “Bundan sonra amacımız, tüm enerjimizi üyelerimiz için, 2015 Temmuz ayında Teknik A.Ş ile yapacağımız Toplu iş sözleşmesine harcamaktır. Bu iş sözleşmesinde kazanılmış hakların daha üstüne çıkarak, üyelerimizin, başta fazla mesaileri olmak üzere, tüm özlük haklarını son kuruşuna kadar alacağız. Bundan sonra 2016’nın birinci ayında, THY anonim ortaklığıyla yapacağımız toplu iş sözleşmesiyle, üyelerimizin refah seviyesini, daha yükseğe nasıl çekeriz bunun çalışmalarına yoğunlaşacağız” şeklinde konuştu.