YUSUF ZENGİN

Çaycuma Havalimanı’na yapılan tek sefer de sona erdi. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Havaalanı var uçağı yok, demiryolu var treni yok, denizi var vapuru yok.” dedi

Türkiye’de plansız programsız yapılan yatırımlara yeni bir örnek daha eklendi. 20 yıl önce açılan Çaycuma Havalimanı’na tek seferi Almanya yapıyordu. Alman şirketin de seferden çekilmesiyle havalimanı yeni bir sefer olana dek atıl şekilde kalacak. 1999’da açılan ve yıllık 500 bin yolcu kapasiteli Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nda, iç hat seferi olmadığı için sadece Almanya’nın Düsseldorf kentine uçuş yapılıyordu.

ALMAN ŞİRKET İFLAS ETTİ UÇUŞLAR BİTTİ!

Bir vatandaş uçakla İstanbul’a gitmek isterse önce Almanya sonra da İstanbul’a uçmak zorunda kalıyor, toplam uçuş mesafesi 4 bin 246 kilometre oluyordu. Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre Zonguldak’a sefer yapan Alman havayolu şirketi de iflas edince tüm uçuşlar sona erdi.

“İç hatlar 17 yıldır neden açılmadı?”

Hayalet Havalimanı haline gelen Çaycuma Havalimanı, yeniden canlandırılmaya çalışılıyor. Zonguldak Havalimanı Müdürü Hasan Özşahin, “İç hat seferleri için hazırlıklar başladı” dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise yaptığı açıklamada, “Uçuşların önündeki tek engel, Zonguldak’ı oyalayan iktidardır. 17 yıldır seferlere başlanamadı. Zonguldak’ın durumu trajik. Havaalanı var uçağı yok, denizi var vapuru yok, demiryolu var treni yok” dedi.

Havaalanına ILS cihazının montajı ve THY envanterinde bulunan uçak tipleriyle uçuşların başlatılabileceğini belirten Yavuz Yılmaz şöyle devam etti:
Miting alanında havaalanını uçuşlara açacaklarını söylediler. Peki 17 yıldır neden açmadılar? Bu havaalanı bir seçim yatırımı olamaz. Halen atıl durumdaki bir devlet yatırımıdır. Derhal kullanıma açılmalıdır. Zonguldak, 17 yıldır adeta cezalı. Karayolları berbat, demiryolu kapalı, denizyolu da kullanılmıyor.