Kontrol Pilot Kani Kurtuluş,Dayanamadım.. Iki satir yazayım dedim..
Pisi pisine bir kaza.. üst üste yapılan ikisi büyük hata bu kazayı doğurdu.
Pisi pisine dedi isem.. Bu kadar basit hata yapılır mı demek istedim.. Olabiliyor..
Burada windshear denen ölümcül meteorolojik hava olayı da var..
Pilot pas geçmemiş.. Bu büyük hata..
Pilotun yapabileceği böyle bir hatayı önlemek için bir sürü tedbirler alınmıştır.. İki pilot. Kule hava trafik falan radarlar iniş sistemleri aletleri vs. hatta Hava. Kuvvetlerinde pist başı nöbetçi subayı koymuşlar.. O pilotlar inmeyi bilmiyorlar mı da böylele tedbir almışlar. nöbetçi teğmen çok rütbeli pilotları pas geçirmiştir.
Uçuş Kulesi burada yüzde yüz hatalıdır.. Limit üstü arka rüzrağmenagmen AKTİF PIST i değiştirmemiştir.. Neden.. Cunku kendisinde olması gereken pist değiştirme yetkisi Yeni Hava Limanına verilmiştir.. Koordine yapmak için.. Koordine böyle olmaz.. Yetki alınarak koordine olmaz..
Eğer kule pisti değiştirse idi bu kaza olmazdı.. Ve kesin değiştirmesi gerekir bu piste yaklaşma yaptırmamalı idi.. Bu kesin..
İkincisi.. uçak niye bu kadar sert indi ve dikmesi kirildi.. Bana göre yaklaşmada Pilot göstergesinde bas rüzgarı görüyordu.. 100 fitin altına inince aniden arka rüzgar olunca gösterge surat kaybı 60 knotun üzeri oldu ve bu yüzden uçak resmen sertçe düştü.. uçuş süratinin altına düştü.. Buna windshear diyoruz.. Rüzgar hız ve yönünde ani değişme.. Bu bilinen bir hava olayıdır.. Sert düşme sunucu dikme kirildi.. Bu benim tahminim..


Pilot uçakta bas rüzgarı görürken kulenin verdiği yer arka rüzgarı farklılığından da WINDSHEAR olduğunu anlaması gerekirdi.. Anlayamadı demek..niçinn böyle diyorum.. Eğer uçakta da böyle kuvvetli arka rüzgar gözüküyor ve şiddetli yağmura rağmen pilot hâlâ inişe geliyorsa bu affedilemez.. Bunu kimse yapmaz..
ayrıca Koreli Ikinci pilot ile CRM i bilmiyoruz..
Bütün bunlara rağmen 10 Knot in çok üstünde arka rüzgar ile AKTİF PIST kesin değişmeli idi.. Bu KULENİN ölümcül hatası.. Tamam pilot hatalı diyelim.. Pist değişse idi bu kaza olur mu idi.. HAYIR.. ASLA OLMAZDI.. demek ki kazanın oluşumunun birinci nedeni YANLIŞ INIS PISTI VERİLMESİ..
Ikinci nedeni muhtemel. yanlış pilot kararı. Iki büyük yanlış kazaya neden oldu.. Bunlardan biri olmasaydı kaza olmazdı.. Kimse mükemmel değildir.. Kaptanlar pilotlar gözünü kapatsın başına gelenleri yaptıkları bazı yanlışları düşünsünler..
Her şeyden pilot sorumlu olsa kule trafik. Yaklaşma kontrol falan neden var.. Hava. Kuvvetleri niye pist başı nöbetçisi koyar.. Pilotlar inmeyi bilmiyor mu.. Tabii ki sivil meydanda pist başına adam koyalım demiyorum.. Pilotun hatasını telafi edecek önlemlerin alınması lazım.. Burada bu önlemlerden en önemlisi yok.. Hemen pilota idam.. Pilotlar bir düşünsün.. yaptıkları inanılmaz basit hataları.. En az bir veya iki mutlaka.. Ben bunları en son B747 de uçan bir kontrol pilotu olarak yazıyorum.. Yerli yabancı pilotlarla yaptığım eğitim kontrol ve uçuş tecrübelerime dayanarak yazıyorum.. Pilot hatalı.. Evet hatalı gözüküyor.. Ama sen pilotun bu hata olasılığını yok etmek için ne yaptın.. Aksine iniş izni vererek teşvik ettin.. Kule niye pisti değiştiremedi.. KENDİSİNDE OLMASI GEREKEN Pist değiştirme yetkisi Yeni İstanbul Hava Limanı kuleye verilmiş.. Koordine için.. Bu büyük yanlış.. Koordine böyle yetki verilerek olmaz.. Bu kabul edilemez..
Bir de olaya böyle bakalım.. Kimse mükemmel. değildir.. Allah tüm uçucu arkadaşlarımıza yardımcı olsun.. Cellatların gazabından korusun.. Kazalar Lufthansa gibi şirketlerde de oluyor.. Sadece bize mahsus değil.. Unutmayın kimse kral değil padişah değil.. İnsanız noksanız.. İşte bu faktörü azaltmak yok etmek için otomatik sistemler vs.. Bir sürü olanaklar sağlanıyor.. Ve üstüne eğitim eğitim eğitim.. Sonunda da tecrübe..

Bunlar varsayımlar şüphesiz..

Asil sonuç detaylı incelemede belli olacak..
Ölenlere rahmet yaralılara acil şifalar ve baş sağlığı diliyorum..Yine de en güvenli ulaşım hava yolu yani uçak diyorum..
Hiçbir meslekte bu kadar eğitim yoktur.. Bu böyle biline..Teşekkürr ederim..
Sevgi ve saygılarımla..,