YUSUF ZENGİN

Pilot ve kabin memuru (hostes) maaşlarına tanınan gelir vergisi muafiyet oranının yüzde 85’ten yüzde 70’e indirilmesi sonrası uçuş ekipleri kesintili maaşlarını aldı. Pilotlardan 5-6 bin TL, hosteslerin maaşlarında ise 2-3 bin TL kesinti yapıldığı öğrenildi.

Pilot ve kabin memuru maaşlarına tanınan gelir vergisi muafiyet oranının yüzde 85’ten yüzde 70’e indirilmesiyle ilgili kanun, Ocak ayında TBMM’de kabul edilmişti. Türk Hava Yolları (THY) uçucu ekipleri ise yasa sonrası ilk maaşlarını aldı. Her ayın 8’inde maaşlarını alan uçucular, bir önceki aya göre ciddi oranda kesinti şokuyla karşılaştı.

THY’de görev yapan kabin memuru maaşlarında 2 ile 3 bin TL arasında kesinti olurken pilot maaşlarında kesinti daha yüksek oldu. THY’deki pilotların maaşlarında bu ay 5 ile 6 bin TL’lik vergi kesintisi yaşandığı belirtildi.

Bazı havayolları, uçucu ekiplere aradaki vergi kesintisini karşılayacağı sözünü vermişti. Havacılık sektörüne yönelik 30 bin uçucuyu ilgilendiren yeni vergi düzenlemesi ile yıllık 375 milyon TL ek gelir elde edilmesi planlanıyor.

KAMUDAKİ UÇUŞ EKİBİNE KESİNTİ YOK

Havacılık personellerinden kişi başına yılda 12 bin TL maaştan kesilecek. Yani gelirine göre değişmekle birlikte ortalama bir hesapla havacılık personelinin maaşından aylık 1000 TL gidecek. Az maaş alandan daha az çok maaş alandan daha çok vergi kesilecek. Kamu kuruluşlarının pilot ve kabin görevlileri için yüzde 70 sınırı geçerli olmayacak.