Havalimanlarında yiyecek içecekler çok pahalı 

Herkes havalimanlarındaki restaurantların ne kadar pahalı olduğunu dem vurur. Havalimanlarındaki yemekler organik zannediyorsanız hayır değiller. Buradaki yiyecek ve içeceklerin pahalı olma sebepleri tekelciliğin söz konusu olmasıdır. Örneğin, ICF Antalya Havalimanı’ndaki restaurantlar, havalimanı işletmesine fahiş fiyatlarda kiralar ödediği için size de bir sodayı 14.00 TL’ye satmaya hak sahibi hisseder kendini. Bir de havalimanı işletmesinin kendine ait olan café & restaurantları var ki onların cirosu tadından yenmez. 
Arındırılmış salon olarak bahsedilen, kontrollü geçişin hemen ardındasınız sıvı yasağından dolayı diğer tarafa ne su ne de içecek birşeyler geçiremiyorsunuz, susadınız, acıktınız, hediyelik birşeyler almak istediniz, çocuğunuz oyuncak satan bir stant gördü, bu durumda oradaki satın alacağınız her ne olursa olsun 3-4 katı bedel ödeyeceğinizi bilerek gitmelisiniz. Ayrıca alışveriş merkezlerinde yediğiniz ünlü fast food markaları, kahve markaları, simitçiler hepsi havalimanlarında dışarıya göre daha pahalıdır.

Atatürk Havalimanı Girişine EDS’li çözüm
Havalimanlarının girişinde bekleyen araçlar görürsünüz, bu araçlar girişte trafik olmasına sebep olur. Hiç düşündünüz mü neden diye? Birçok havalimanının içerisinde park yerleri hariç beklemek yasak, devasa otoparkları olan bu havalimanlarının otopark ücreti olarak  fahiş fiyatlar belirlemiş olması da yolcusunu karşılamaya gelen yolcu yakınları da uçak saatini havalimanına yakın emniyet şeritlerinde bekliyor. Atatürk Havalimanı girişindeki emniyet şeritlerinde bekleyen yolcu yakınlarına ise haberler kötü çünkü emniyet şeritlerine EDS sistemi konuldu artık beklemeye yapan araçların plakalarına direk olarak ceza gönderiliyor. Yani otopark ücreti ödemekten kaçarken yanlış park cezası ödemek zorunda kalıyorlar. 

Havalimanları neden pahalı?
Özetlersek, başka seçeneğiniz yok. Fiyatlar yüksek de olsa düşük de olsa başka seçeneğiniz olmadığı için mecbur bırakılıyorsunuz. 

gokyuzuhaberci.com Yusuf Zengin