‘ICF Smart Steps’ uygulamasının, görme engellilerin gidecekleri yere kolayca ulaşmalarını sağladığını belirten ICF Genel Müdürü Serhat Soğukpınar, şunları söyledi:
“Dünyada Apple’ın Maps Connect ürününü kullanarak çalışan ilk uygulama olan ICF Smart Steps; iPhone akıllı telefonlarında yer alan basınçölçer, pusula ve adım sayaçları gibi sensörler ve Antalya Havalimanı’nda bulunan kablosuz ağ sinyalleri Apple Maps Connect sayesinde analiz edilerek, yüksek hassasiyette, anlık olarak konum belirliyor. Görme engelli yolcularımız yardıma ihtiyaç duymadan, dilediği yere gidebiliyor. Havalimanı içindeki noktalarla ilgili sesli bilgi alabiliyor, etrafındaki yerler hakkındaki bilgiyi telefonlarını doğrultarak dinleyebiliyor ve gitmek istediği yeri seçtikten sonra yine sesli olarak yön tarifi alabiliyor.”
Uygulamayı hazırlayan Boni firmasının kurucusu Sarper Sılaoğlu da uygulamanın sürekli güncel tutulduğunu söyledi.
ICF Smart Steps uygulaması, görme engelli olan Ahmet Gömeç, Erhan Kökçe, Abdullah Aksoy tarafından test edildi. Testten sonra Gömeç, şöyle konuştu:
“Uygulamayı açıp gideceğimiz yeri seçtiğimizde, orasının hangi istikamette ve kaç metre mesafede olduğunu söylüyor. Oraya yürürken kalan mesafeyi, ulaştığımızda geldiğimizi bildiriyor. Havaalanı içinde bilet satış, chek-in bankosu, kapılar, lokantalar, tuvaletler ve asansörlere kolayca ulaşıyoruz. Ayrıca telefonu kaldırıp bir noktaya tuttuğumuzda bize o yönde ne olduğunu sesli olarak bildiriyor. Uygulamaların tüm mekanlara hatta tüm şehirlere yayılmasını umut ediyoruz.”