YUSUF ZENGİN

Havalimanı işletmecileri İGA, TAV ve IC gibi büyük şirketler, bundan sonra Türk turizminin tanıtımı amacıyla gelirlerinin binde 2,5'ini turizm payı olarak yatıracak.

Türk turizminin tanıtımı amacıyla yeni bir Ajans kurulucak. Sözcü Yazarı Çiğdem Toker, TBMM'de yarın görüşülmeye başlayacak yeni Turizm Ajansı ile ilgili detayları köşesine taşıdı.

İşte o köşe yazısının ilgili bölümleri:

Turizm Ajansı’nı kim denetleyecek

Türkiye Varlık Fonu (TVF) üç yıl önce kuruldu.

AKP, TVF yasasına “Sayıştay denetimi yapılmaz” anlamında madde koydurdu.
Sonra da OHAL'in sunduğu KHK “imkanı” ile Ziraat, Halkbank ,THY, Borsa İstanbul, Telekom, Botaş gibi kamu sermayeli şirketler TVF'ye devredildi. CHP, -o zamanki- MHP ve HDP, Sayıştay denetimi dışına çıkarılmasına sert tepki gösterince: Kamu denetimi yapılıyormuş havası vermek için özel şirketlerin yapacağı bağımsız denetime ek olarak bir de Hazine kontrolörü ve başbakanlık müfettişine denetim maddesi koydu.
Şimdi TVF kağıt üzerinde denetleniyor. Başkanı Cumhurbaşkanı. Başkanvekili de damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olan TVF'nin giderlerini, nasıl harcama yapıldığını, iç operasyonlarını biliyor musunuz? Hayır. Yayınlanmıyor. TVF sözgelimi, BIST'de bir operasyon yapıyorsa bundan kamuoyunun haberi olmuyor.

★★★

Benzer bir tabloyu şimdi Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Kanunu'nda izleyeceğiz.

Yarın TBMM'de görüşülecek. AKP büyük gelir imkanlarına sahip olacak bir Ajans kuruyor.

Kültür ve Turizm Bakanı başkanlığında 13 kişilik bir yönetim kurulu, icra kurulu ve danışma kurullarıyla Türkiye'nin turizm olanaklarını dünyaya tanıtacakmış.
Genel bütçe pay ayrılacak, turizmle ilgili şirketler turizm payı ödeyecek.

İGA, TAV BİNDE 2.5

“Turizm payı” ajansın hayat damarı. Misal, TAV, İGA, IC gibi özel havalimanı işletmeleri gelirlerinin binde 2.5'unu turizm payı olarak ödeyecek.

Kâr etsin, etmesin turizm şirketleri cirolarının yüzde 1'ini ajans için turizm payı olarak yatıracak.

Payların yüzde 5'i genel bütçe geliri olarak ayrılacak. Kalan ajansın banka hesabına.

HALK BİLMEYECEK

Peki denetim?

Gerekçe şöyle diyor: “Ajansın faaliyetlerinin şeffaf ve hesap verebilir olmasını sağlamak için ajansın ve Ajansın iştirak ettiği şirketlerin yıllık mali tablolarının bağımsız denetiminin, icra kurulu tarafından, bağımsız denetim firmalarının en az üçünden teklif alınmak suretiyle yaptırılması ve böylece kriterleri objektif olarak belirlenen etkin bir dış denetim yapılması öngörülmektedir” deniliyor.

Kamu İhale Kanunu'na tabi olmadan bağımsız denetim firmaları davet edilecek, hizmet satın alacakmış.
Peki milyarlık gelirlerin denetim raporları yayımlanacak mı? Hayır tabii ki.

2001 krizinde bütçe dışı ve denetlenmeyen çok sayıda fon kapatılmıştı. Halkın vergilerini toplayan ve harcayan bir ajansın nasıl hesap vereceğinin yasaya daha açık yazılması şart.

Bir soru daha Kültür ve Turizm Bakanı'nın şirketi bu payı ödeyecek mi?