İstanbul'un Anadolu yakasında bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ikinci pist inşaatı devam ederken yeni terminal binası için de çalışmalar başladı. Üç aşamalı olarak inşaa edilecek olan terminal binasının 170 bin metrekarelik ilk fazında yıllık 25 milyon yolcu kapasitesi sunulacak. İkinci etapta bu rakam 30 ve üçüncü etapta 35 milyon yolcu kapasiteye ulaşacak. Yeni terminal binası ile birlikte 40 civarında ek yolcu köprüsü inşa edilecekken check in kontuarı sayıları ve bagaj bantlarının sayısı da artacak. Mevcut check in noktasına ek olarak 112 yeni nokta eklenecek, gidiş ve geliş olmak üzere 48 yeni pasaport kontrol noktası oluşturulacak.

Terminalin haricinde 6 bin araçlık yeni otopark da inşa edileceği belirtilirken projeyi ödüllü Tabanlıoğlu Mimarlık şirketi hayata geçirecek.
Airporthaber'in edindiği bilgiye göre, yeni terminal projesinin tamamlanması ile birlikte eski terminalin komple Pegasus Havayollarına tahsis edileceği ve tıpkı Avrupalı bazı önemli havayollarında olduğu gibi Pegasus'un da kendisine ait özel bir terminal binasında operasyonu yürüteceği belirtildi.

İKİNCİ PİST VE METRO YILAN HİKAYESİ

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yaklaşık 5 yıl önce ihalesi yapılan ikinci pist çalışmaları da ağır aksak ilerliyor. İhale sözleşmesi 2015 yılında DHMİ ve YSE Yapı arasında imzalanan pist için verilen 42 aylık süre 2017 yılında dolmuş olmasına rağmen proje bir türlü tamamlanamadı. Sürekli ertelenen açılış tarihi için şimdilerde 2020 yılının ilk çeyreği öngörülürken pist çalışmalarının neden yavaş ilerlediği konusunda kafalarda soru işaretleri bulunuyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yapımı yılan hikayesine dönen bir başka proje de metro inşaatı. Şehir merkezini Sabiha Gökçen Havalimanı'na bağlayacak raylı sistemin açılması ile birlikte yolcu sayısında ciddi artış yaşaması beklenen havalimanının metro özleminin ise 2020 yılının ilk çeyreğinde son bulacağı tahmin ediliyor. Ancak hem pist hem de metro projesinde ağır ilerlemenin neden kaynaklandığı konusunda kesin bir bilgi verilmiyor.