Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasa Tasarısı’nda havacılık hizmetlerinde grev yasağı getirilmek istenmiş, bu durumu protesto eden Türk Hava Yolları işçileri ise işten çıkarılmıştı. İşçiler işinden olunca haklarını aramak için mahkemeye başvurdular.
İşten çıkarılan 305 işçiden iki THY kabin amiri hakkında önceki gün mahkeme “işe iade” kararı verdi. İade ile ilgili yapılan basın toplantısında, işçiler ile bağlı bulundukları Hava-İş Sendikası’nın arasının açık olduğu anlaşıldı. Davayı kazanan işçiler Hava İş’in kendilerini yalnız bıraktığını ileri sürdü.
“İşe iade” kararı alan kabin amirleri Eda Zorluoğulları ile Selçuk Arıkan, kendileri gibi işten çıkarılan bazı arkadaşlarının desteğinde, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali önünde bir basın açıklaması yaptı.
Eda Zorluoğulları açıklamada şunları söyledi: “Bizler 29 Mayıs günü işini kaybeden THY işçileriyiz. Dün mahkemeden işe iade kararı aldık. Bu yüreğimize su serpse de sorunlarımızı çözmüyor. Göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız. Üyelerini yalnız bırakan sendikadan ümit beklemiyoruz. Bu nedenle doğrudan kamuoyuna seslenmek istiyoruz. THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi Topçu bile “Kendi iş yerim olsaydı işe geri alırdım” diyerek aslında bu gerçeği kabul etti. Şimdi THY bu kararı temyiz etmek yerine sözünü yerine getirsin.”
Daha sonra söz alan Selçuk Arıkan yedi aydır zor durumda kaldıklarını belirtti. Selçuk Arıkan, “Bizler bu süre içinde çok zor günler yaşadık. Mimlendiğimiz için havacılık camiasında iş bulamadık. Sendika bize 1500 lira vermeyi kabul etti ancak karşılığında her gün buraya gelip direniş yapmamızı istedi. Biz de bunun parayla olmayacağını gönülden olması gerektiğini söyledik” şeklinde konuştu.
Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin açıklama yapan ve onlara destek veren işçilerin THY tarafından örgütlendiğini söyledi. Ayçin “İşe iade edilen iki arkadaşımız bizim yanımızda. Onların üst katta açıklama yapması yanlış” dedi.