"Hava seyr-i sefer yönetiminde de radikal değişikliklere gidiyoruz" diyen Yıldırım şöyle konuştu:
"Bu değişikliklerle birlikte iniş ve kalkışlar daha seri hale gelecek. Ama bunların hiçbiri yetmez, bunları yapmakla işimiz bitmiyor. İstanbul’un bu yakasına Avrupa yakasına çok daha büyük bir havaalanı, 60 milyon yolcu kapasiteli bir havaalanı projemiz zaten var. Bunun çalışmaları da devam ediyor."
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin havacılık sektöründe bütün dünyanın dikkatini çektiğini ifade ederek şunları söyledi; “ Türkiye'de son 7 yılda havacılık sektörümüz yüzde 4 üzerinde büyüme gösterdi. Bununla birlikte dünyadaki büyümenin yüzde 3, yüzde 4 büyüğünde olduğunu düşünürsek Türkiye'deki havacılık sektöründeki büyüme rekor denecek düzeydedir. Sadece Mart ayında trafik artışında dünyada birinci olduk. Bu seneki trafik artışımıza geçen yıla göre yüzde 24 oldu. Geçen yıl 86 milyon insan havalimanlarımızdan uçakla seyahat ederken, bu sene 100 milyonu geçecek"
İSTANBUL'a YENİ HAVALİMANI YAPILACAK
Atatürk Havalimanı'nın dışında İstanbul Avrupa Yakası'na yeni bir havalimanı daha yapacaklarının müjdesini veren Bakan Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü. “Biz havaalanları ile ilgili gerekli planlamaları yapıyoruz. Havaalanlarının kapasitesi biz göreve geldiğimizde 48 milyondu şuan 119 milyona çıktı. Biz 48 milyonda bıraksaydık 86 milyon yolcuyu nasıl taşıyacaktık. Şuan da 119 milyon kapasitemiz var. Önemli olan bu kapasiteyi dengeli kullanmaktır. Atatürk Havalimanı'nda 05-23 pisti nasıldı ne hale geldi. 18-36 pistinde yeni 'Hızlı taksi çıkış yolları' yapılıyor. Ayrıca hava seyrüsefer yönetiminde de radikal değişimlere gidiyoruz. Bu değişimle birlikte iniş ve kalkışlar. Daha seri hale gelecek ama bunların hiç biri yetmez. Bunları yapmakla işimiz yetmez. İstanbul'un Avrupa yakasına çok daha büyük bir 60 milyon yolcu kapasiteli bir havaalanı projesi zaten var. Bunun çalışması devam ediyor. Detayları önümüzdeki günlerde DHMİ genel müdürümüz sizlerle paylaşacak" Gazetecilerin “Askeri meydanının büyük bir kısmının sivil meydanlara eklenmesi konusu gündemdeydi. Son durum nedir?" sorusuna yanıt veren Yıldırım, DHMİ ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında görüşmelerin ve protokol çalışmaların planlandığı şekilde devam ettiğini söyledi,
Bakan Yıldırım, 'Türkiye'de havaalanı kapasitesi biz görev geldiğimizde 48 milyondu, şu an 119 milyona çıktı'dedi.